Kamskjell med brokkoli og hvitløk
Foto: Bent Raanes og Sarah Cameron Sørensen

Kamskjell med brokkoli og hvitløk

I denne oppskriften får kamskjellene følge av brokkoli, bacon og hvitløk. Lettlaget og veldig smaksrikt.

Fremgangsmåte

  1. Skjær snitt i overflaten av kamskjellene, ca 1-2 mm dype. Stek kamskjell i ca. 30 sekunder på hver side i smør. Dryss salt og pepper over.
  2. Brokkolikrem:
    Plukk noen små buketter av brokkolien og legg til side. Rens resten av brokkolien, kutt i små biter og kok i usaltet vann til alt er mykt. Mos kokt brokkoli og smør til puré.
  3. Tilsett crème fraîche og smak til med salt og kajennepepper.Stek de avlagte brokkolibukettene lett i smør og smak dem til med salt og pepper. 
  4. Hvitløkkrem:
    Kok hvitløk i vann i ca. 2 minutter. Hell av vannet og mos hvitløk med smør til glatt puré. Smak til med salt og litt kajennepepper.  
  5. Vinaigrette: 
    Skjær bacon i terninger og stek i tørr stekepanne til de er gylne. Finhakk gressløk og bland sammen med olivenolje.
  6. Smak vinaigretten til med sherryeddik, sukker og salt, og rør inn baconterninger. 

Server kamskjellene med brokkolibuketter, brokkolikrem, hvitløkskrem og vinaigrette ved siden av.

Her finner du mange deilige retter med kamskjell

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Godfisk.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Søndagsmiddagen er en førsommerlig kyllingfilet
Dagens rett

Søndagsmiddagen er en førsommerlig kyllingfilet

Saftig kyllingkjøtt pakket inn i spekeskinke som får følge av myk sommerkål, er en perfekt match. Prøv denne oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Mer smaksrikt enn dette skal vanskelig gjøres uten veldig mye arbeid
Dagens rett

Mer smaksrikt enn dette skal vanskelig gjøres uten veldig mye arbeid

Inviter til et skikkelig festmåltid med denne smaksrike vrien med stekt kveite, rekesaus, tomat og basilikum

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Den kuleste roséen er like kul i år
+
Godbiter i pollisten

Den kuleste roséen er like kul i år

Den er i tillegg et veldig godt kjøp, kommer i svært små kvanta og blir raskt utsolgt, så handle raskt. Eller velg den røde utgaven. Så er du klar for piknik.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta
+
Ukens vin

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta

De inneholder nemlig vin som er ment for en helt annen prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Fredagen er reddet med denne på menyen
Dagens rett

Fredagen er reddet med denne på menyen

Med denne enkle oppskriften vil du imponere også de kresne med dine kokkekunster.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Du behøver ikke være kommunist for å sette pris på denne drinken
Ukens drink

Du behøver ikke være kommunist for å sette pris på denne drinken

Og du behøver heller ikke være kommunist for å feire 1. mai. Med en drink som denne blir feiringen minneverdig.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her