Kamskjell med brokkoli og hvitløk
Foto: Bent Raanes og Sarah Cameron Sørensen

Kamskjell med brokkoli og hvitløk

I denne oppskriften får kamskjellene følge av brokkoli, bacon og hvitløk. Lettlaget og veldig smaksrikt.

Fremgangsmåte

  1. Skjær snitt i overflaten av kamskjellene, ca 1-2 mm dype. Stek kamskjell i ca. 30 sekunder på hver side i smør. Dryss salt og pepper over.
  2. Brokkolikrem:
    Plukk noen små buketter av brokkolien og legg til side. Rens resten av brokkolien, kutt i små biter og kok i usaltet vann til alt er mykt. Mos kokt brokkoli og smør til puré.
  3. Tilsett crème fraîche og smak til med salt og kajennepepper.Stek de avlagte brokkolibukettene lett i smør og smak dem til med salt og pepper. 
  4. Hvitløkkrem:
    Kok hvitløk i vann i ca. 2 minutter. Hell av vannet og mos hvitløk med smør til glatt puré. Smak til med salt og litt kajennepepper.  
  5. Vinaigrette: 
    Skjær bacon i terninger og stek i tørr stekepanne til de er gylne. Finhakk gressløk og bland sammen med olivenolje.
  6. Smak vinaigretten til med sherryeddik, sukker og salt, og rør inn baconterninger. 

Server kamskjellene med brokkolibuketter, brokkolikrem, hvitløkskrem og vinaigrette ved siden av.

Her finner du mange deilige retter med kamskjell

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Kilde Godfisk.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Valtellinas cru-er utfordrer Piemonte, men med sin helt egen karakter
+
Godbiter i pollisten

Valtellinas cru-er utfordrer Piemonte, men med sin helt egen karakter

Disse tre enkeltvinmarksvinene viser med full tyngde de store forskjellene innad i Valtellina - og til nebbiolo fra Piemonte.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Lykkelig gjensyn med en vin som blir stadig mer trendy
+
Ukens vin

Lykkelig gjensyn med en vin som blir stadig mer trendy

Vi snakker om en rødvin fra et glemt område i det sørvestlige Frankrike.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Hvem skulle tro at slik grenachekvalitet kom herfra?
+
Godbiter i pollisten

Hvem skulle tro at slik grenachekvalitet kom herfra?

McLaren Vale er mest kjent for sine shiraz, men disse viser hvor god grenache kan bli, i hendene på de rette folka.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp fra Bordeaux’ Haut-Médoc
+
Ukens vin

Knallkjøp fra Bordeaux’ Haut-Médoc

200 kroner for en 8 år gammel vin er virkelig billig, men legger du på en hundrelapp, får du et enda mer raffinert uttrykk for denne delen av Bordeaux.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Hvit pizza med røykelaks løser middagsutfordringen i dag
Dagens rett

Hvit pizza med røykelaks løser middagsutfordringen i dag

Pizzaen gir liv til røykelaksen og den gir i sin tur god røykkarakter til pizzaen. Vinn-vinn med andre ord.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Valtellinas nebbiolo-eleganse kommer av de helt spesielle vekstforholdene
+

Valtellinas nebbiolo-eleganse kommer av de helt spesielle vekstforholdene

Valtellina er et dramatisk landskap innrammet av høye fjelltopper hvor nebbiolo som her går under navnet chiavennasca, vokser i terrasserte vinmarker som vedlikeholdes av sta og pasjonerte vinbønder.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her