Kheer indisk dessert
Foto: Manu_Bahuguna

Kheer indisk dessert

Både muslimer og hinduer lager denne risdesserten, som blir servert både i moskeer og templer. Den hører også med ved brylluper og andre større selskaper.

Fremgangsmåte

Varm ghi/ghee i en tykkbunnet kjele. Tilsett kanel og sukker og la det putre i 5-8 minutter til sukkeret begynner å bli karamellisert. Sett ned varmen med en gang det skjer.

Ha i risen og halvparten av melken. Kok opp under stadig omrøring så melken ikke koker over. Skru ned varmen og la det syde til risen er kokt. Rør jevnlig med en treskje.

Ha i resten av melken, kardemomme, sultanas og mandler og la det småkoke til blandingen er blitt tykk. Rør hele tiden så rispuddingen ikke setter seg fast. Serveres varm eller kald, pyntet med safrantråder.

Har du lyst på en annen dessert da finner du mange her

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Sjelden perle av en rødvin fra Alpene
+
Godbiter i pollisten

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene

Den koster det samme som en ok Burgund-pinot, men har en langt mer spennende fortelling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Britisk chablis-boks-utfordrer
+
Ukens vin

Britisk chablis-boks-utfordrer

Den første engelske bib-en på polet, er en friskus og som med fordel kan erstatte chablis i dette formatet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Den kuleste roséen er like kul i år
+
Godbiter i pollisten

Den kuleste roséen er like kul i år

Den er i tillegg et veldig godt kjøp, kommer i svært små kvanta og blir raskt utsolgt, så handle raskt. Eller velg den røde utgaven. Så er du klar for piknik.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta
+
Ukens vin

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta

De inneholder nemlig vin som er ment for en helt annen prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Autentiske italienske smaker på Villa Paradiso Frogner
Matkurs og vinkurs
Winedinner 20. mai i Oslo

Autentiske italienske smaker på Villa Paradiso Frogner

Ikke nøl med å dra på denne middagen. En meget spennende 5-rettes meny blir servert til 5 viner fra historisk vinhus.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Georgia er Europas annerledes vinland
+

Georgia er Europas annerledes vinland

Georgia har sin egen språkfamilie, sitt eget kjøkken, sitt eget kirkesamfunn, sin egen polyfoniske sangtradisjon, og, ikke minst, en helt unik vinkultur. Kanskje det er derfor nordmenn trykker vinene til brystet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her