Kinesiske wontons i chilisaus
Apéritif

Kinesiske wontons i chilisaus

Det er lett å bli hekta på deilige Wontons. De kinsiske dumplingsene kan både kokes, dampes og friteres, spises i suppe eller slik som her i chilisaus.

Fremgangsmåte

  1. Ha alle ingrediensene til wontonfyllet i en food processor, bortsett fra vannet. Kjør ingrediensene til en jevn masse, og tilsett litt og litt vann til fyllet har en klissete, men fast konsistens.
  2. Legg et wontonpapir i hånden, med et av hjørnene pekende mot fingerspissene som en diamant.
  3. Tilsett 1ts med wontonfyll. Pensle spissen lengst fra deg med vann og brett wontonen i to, slik at kantene treffer hverandre og du har et triangel.
  4. Med spissen på triangelet fortsatt pekende oppover, pensle litt vann på den ene spissen (til venstre eller høyre) og brett de to ytre kantene mot hverandre, slik at wontonen ser ut som en bispehatt. Legg til side på et bakebrett ikledd bakepapir. Fortsett slik til du har brukt opp alt fyllet.
  5. Kok opp en stor kjele med vann. Mens vannet koker lager du chilisausen. Bland sammen soyasaus, kinesisk sort eddik, kinesisk chiliolje, sesampaste, sukker og hvitløksfedd i en liten bolle.
  6. Når vannet koker tilsett en og en dumpling, og pass på at de ikke fester seg til hverandre.
  7. Tilpass varmen slik at vannet småkoker, og kok wontons til de flyter til toppen ca 2 minutter. Spar 1dl av kokevannet og bland dette inn i chilisausen.
  8. Hell vannet av wontonsene og ha tilbake i kjelen sammen med chili saus. Rør godt og server straks toppet med finhakket gressløk.

Tips:
Dobble gjerne oppskriten når du først er i gang. Dumplings kan fryses ned og kokes fra frossen tilstand. Koketiden blir da 4 minutter.

Her finner du flere fristende kinesiske oppskrifter

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Chipotle Bloody Mary er en knallstart på grillfesten
+
Ukens drink

Chipotle Bloody Mary er en knallstart på grillfesten

Det lille røykpreget matcher grillosen veldig godt, og gir derfor en forsmak på det som skal komme. Og med bourbon får denne klassiske drinken en helt annen dybde.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

By på deilig sabayonne til dessert
Ukens kake

By på deilig sabayonne til dessert

I denne dessertoppskriften er det den luftige gratinerte eggedosisen som gjør susen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Kule hvitviner som gjenskaper historien
+
Godbiter i pollisten

Kule hvitviner som gjenskaper historien

Sherry har en gyllen fortid, før forsterkningen, som stadig flere yngre vinmakere henter fram igjen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene
+
Ukens vin

Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene

Denne spanske hvitvinen gjør en super jobb som erstatning og ikke minst byr den på veldig god valuta for pengene på 60+ pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Bytt ut fredagstacoen med dette
Dagens rett
Saltimbocca av svin

Bytt ut fredagstacoen med dette

Saltimbocca lages vanligvis av kalv - omtrent som schnitzel, men mørt svinekjøtt fra låret fungerer også veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Kupp for sensommerlig rødvinskos
+
Godbiter i pollisten

Kupp for sensommerlig rødvinskos

Gamay fra Morgon (og en av de beste vinmarkene) er den perfekte rødvin for lune augustkvelder

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her