Kjøttboller med tomatsaus, blomsterkål og persille
Kalettes

Kjøttboller med tomatsaus, blomsterkål og persille

Blomsterkål kalles også kalettes, og er en krysning av rosenkål og grønnkål. En smaksrik grønnsak som passer godt sammen med kjøttboller og tomatsaus.

Fremgangsmåte

Skrell løken og gulroten. Vask og skrell selleriroten. Hakk løken, gulroten og sellerien og legg dem i en stor kasserolle sammen med 3 spiseskjeer olivenolje og 2 laurbærblad. Sauter dem i 4 minutter på lav varme og tilsett tomaten. Kok det på lav varme i 15 minutter dersom du bruker tomatpuré og 1 time dersom du bruker modne tomater. Rør om av og til.

Dypp brødet i melken. Skrell og hakk opp hvitløken. Bland kjøttet med egg, brødet (som du vrir melken ut av først), hvitløk og halvparten av persillen.

Legg til en klype kanel og krydre etter egen smak.

Form kjøttbollene; rull dem i melet, plasser de på et brett og bak dem i ovnen på 200 grader.

Kutt av bunnen på blomsterkålene, vask dem og kok dem i vann med salt i ca. 5 minutter.

Ta laurbærbladene ut fra tomatsausen og knus grønnsakene. Tilsett kjøttbollene og blomsterkål i sausen og kok det hele på lav varme i 10 minutter. Så snart det er ferdig drysser du resten av persillen på toppen før du serverer

Her finner du mange oppskrifter med kjøttboller

Flere retter med kjøttdeig

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Her får du svært så praktiske kokketips

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Kalettes

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Mens resten av måltidet godgjør seg på grillen, kan du servere grillet kamskjell med pastinakkskum, rødbetemarmelade og persilleolje
Dagens rett

Mens resten av måltidet godgjør seg på grillen, kan du servere grillet kamskjell med pastinakkskum, rødbetemarmelade og persilleolje

Kamskjell skal bare såvidt berøre grillflaten, derfor er delikatessen den perfekte forrett. Men en mettende sådan i denne komposisjonen .

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Kullgrillet laks med salsa verde er en super kombinasjon du vil elske
Dagens rett
Kullgrillet laks med salsa verde

Kullgrillet laks med salsa verde er en super kombinasjon du vil elske

Laks eller annen fisk fra grillen og den klassiske italienske sausen salsa verde er som skapt for hverandre. Her er oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Californiske viner med klar europeisk profil
+
Godbiter i pollisten

Californiske viner med klar europeisk profil

OMA har hentet hjem noen riktige godbiter fra noen av Californias beste vinmarker. Og hjulpet til med sin egen signatur.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Danker ut «brød-og-smør-vinene» på alle måter
+
Ukens vin

Danker ut «brød-og-smør-vinene» på alle måter

De er både billigere og mye bedre enn storselgerne samtidig som den bidrar til å hjelpe ansatte og bedrifter i restaurantbransjen på hjemmebane.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik blir svinekotelettene skikkelig saftige
Dagens rett
Svinekoteletter med grillet paprika og squashsalsa

Slik blir svinekotelettene skikkelig saftige

Når svinekoteletter får riktig varmebehandling, i dette tilfellet på grillen, blir de riktig så gode.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Elsker du kiwi og monsterfilmer, er Godzilla drinken for deg
+
Ukens drink

Elsker du kiwi og monsterfilmer, er Godzilla drinken for deg

Den får hjelp av en gul og en blå likør til å skape den irrgrønne fargen.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her