Klassisk wienerschnitzel
Anne

Klassisk wienerschnitzel

Slik lager du klassisk wienerschnitzel på 30 minutter.

Fremgangsmåte

Den klassiske wienerschnitzelen lages av kalvefilet som har blitt enklere å få tak i for oss her hjemme også. Man kan bruke svinefilet med nesten like godt resultat, hvis man ikke får tak i kalv.

Beregn 175 - 200 g kjøtt per person. Bank ut filetene mellom to lag plastfilm. Vend dem i et sammenpisket egg og så i kavring tilsatt salt, pepper og tørr sennep. Stekes i smør over middels høy varme til gyldne på begge sider, holdes varme i ovn ved 100 grader. Ha litt sitron i stekepannen og få med dette i smørsjyen.

Saus
Brun 300 g smør i en stekepanne til det er nøttebrunt før du tilsetter kraften fra ansjosboksen, hvitvin og buljong/kraft. Kok opp og la dette redusere inn over middels varme.

Serveres med poteter, kapers, sitronbåt, selskapserter, smørsjy og ansjosfilet. Og gjerne en klatt helt kaldt smør til.

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Anne

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Disse boksvinene er best av de 100 beste
+
Tester

Disse boksvinene er best av de 100 beste

Når boksvinene er av så god kvalitet som disse, kan du faktisk trygt velge dette bærekraftige formatet. Valget av vin i boks handler ikke lenger med at den er lett å putte i feriebagasjen. Men det er mange feller å gå i.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Ta en tjuvstart på påskelammet med dette lammelåret
Dagens rett

Ta en tjuvstart på påskelammet med dette lammelåret

Lammestek med ansjospesto er akkurat så saftig og eksotisk som det høres ut.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Knallgode Jura-viner du rett og slett må prøve
+
Godbiter i pollisten

Knallgode Jura-viner du rett og slett må prøve

Produsenten tilhører det øvre sjiktet i Jura, men er ikke like kjent som sine svært så berømte naboer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris
+
Ukens vin

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris

Den østre delen av Friulis sauvignon blanc-stil er vel verd å teste ut. Denne er dessuten et knallkjøp. Og en drøm til årets første asparges.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

By på nydelig lardostekt brosme med madeiraglace og rødbetecrisp
Dagens rett

By på nydelig lardostekt brosme med madeiraglace og rødbetecrisp

Det blir en skikkelig festmiddag med internasjonal touch i dag, og den er mye lettere å tilberede enn det man skulle tro.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Pasjonsfrukt og gin gir en kulere drink enn Pornstar Martini  - men like enkel å mikse
Ukens drink

Pasjonsfrukt og gin gir en kulere drink enn Pornstar Martini - men like enkel å mikse

Kjenn lidenskapens flammer stige i det du med denne farlig gode drinken feirer forsommeren med brask og bram.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her