Klassisk wienerschnitzel
Anne

Klassisk wienerschnitzel

Slik lager du klassisk wienerschnitzel på 30 minutter.

Fremgangsmåte

Den klassiske wienerschnitzelen lages av kalvefilet som har blitt enklere å få tak i for oss her hjemme også. Man kan bruke svinefilet med nesten like godt resultat, hvis man ikke får tak i kalv.

Beregn 175 - 200 g kjøtt per person. Bank ut filetene mellom to lag plastfilm. Vend dem i et sammenpisket egg og så i kavring tilsatt salt, pepper og tørr sennep. Stekes i smør over middels høy varme til gyldne på begge sider, holdes varme i ovn ved 100 grader. Ha litt sitron i stekepannen og få med dette i smørsjyen.

Saus
Brun 300 g smør i en stekepanne til det er nøttebrunt før du tilsetter kraften fra ansjosboksen, hvitvin og buljong/kraft. Kok opp og la dette redusere inn over middels varme.

Serveres med poteter, kapers, sitronbåt, selskapserter, smørsjy og ansjosfilet. Og gjerne en klatt helt kaldt smør til.

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Anne

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Med helgrillet indrefilet av storfe med frisk aspargessalat på menyen blir det fest
Dagens rett

Med helgrillet indrefilet av storfe med frisk aspargessalat på menyen blir det fest

Venter du storinnrykk i helgen, er dette noe som vil vekke begeistring hos så vel liten som stor.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Slike grillspyd er en innertier på varme sommekvelder
Dagens rett
Sjømatspyd

Slike grillspyd er en innertier på varme sommekvelder

Duften av grillet sjømat er sommer og ferie og er perfekt meny for midtsommerfesten som jo er starten på sommeren for de fleste.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Riesling og chardonnay slik du ikke kjenner den
+
Godbiter i pollisten

Riesling og chardonnay slik du ikke kjenner den

Det er ikke bare at disse vinene kommer fra en anonym adresse i Rheinhessen, men stilen bidrar til å skape ny interesse for Tysklands viktigste og hurtigst voksende vinstiler.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Topp sommerhvitvin for 200 kroner
+
Ukens vin

Topp sommerhvitvin for 200 kroner

Den har alt du trenger for å løfte sommermåltidet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Rester etter rekekosen? De bruker du i denne woken
Dagens rett

Rester etter rekekosen? De bruker du i denne woken

Etter nok en sommerhelg med mye god mat, må det bli restemiddag. Har du ikke reker, kan du godt bruke annen type skalldyr eller fisk.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Er ripsene i hagen modne, skal du bake denne herlige sjokoladekaken
Ukens kake

Er ripsene i hagen modne, skal du bake denne herlige sjokoladekaken

Denne uken gir vi deg oppskriften på en kontrastfylt kake. En saftig mørk sjokoladebunn toppet med et tykt lag hvit krem og fristende røde rips.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her