Knuts svineri

Ingredienser
Antall porsjoner: 4-5
750 g indrefilet av svin
200 g champignon
150 g sorte oliven
2 store grønne asparges
3 fedd hvitløk
1/2 bunt persille
1 ts timian
1 ts
1 laurbærblad
Sort pepper etter smak
1 ts brunt sukker
2 dl rødvin
1 ss cognac
1 ts arrowroot mel
Olivenolje til steking
Stor stekepanne med lokk.

Fremgangsmåte

Champignonen renses og deles i 4, brunes med pepper og settes til side. Svinefileten skjæres i skiver på ca 1,5 cm tykkelse, brunes raskt med pepper (ikke ha for mye kjøtt i pannen av gangen) og settes til side. Slå mesteparten av stekefettet ut av pannen og svi av cognacen med stekebelegget i den varme pannen.
 
Oliven, asparges, hvitløk og persille hakkes grovt og has i pannen sammen med rødvin, og krydder, det hele kokes raskt opp mens stekebelegget skrapes opp og røres ut. Arrowroot røres ut i litt vann og tilsettes under omrøring. Legg kjøtt og sopp oppå grønnsakene, dekk med lokk og la det trekke over svak varme i ca 20 minutter. Rør forsiktig av og til. Smak forsiktig til med brunt sukker.
 
Serveres direkte fra pannen, dryss litt hakket persille og nykvernet pepper over umiddelbart før servering.
 
Serveres sammen med fløtegratinerte poteter og en enkel grønn salat med vinaigrette dressing basert på balsamico-eddik.
 
En rød Costieres de Nimes bør fungere utmerket som drikke.
 

Sendt inn av Knut Kirkemo

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Her finner du november-utgaven 2025 av Apéritif magasin
+

Her finner du november-utgaven 2025 av Apéritif magasin

Opplev storsatsingen på Nasjonalbiblioteket med Credo og Heidi Bjerkan, møt verdens mest toneangivende kokk gjennom de siste tiårene, Ferran Adria og verdens mest bærekraftige restaurant Aponiente, blant annet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Nyheter taxfree: De flytende julegavene kan fint kjøpes på flyplassen
+
Tester

Nyheter taxfree: De flytende julegavene kan fint kjøpes på flyplassen

Stopper du opp i taxfreebutikken på neste utenlandsreise, er det en håndfull interessante nyheter du kan plukke med deg hjem - som julegave til deg selv eller andre.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Her får du et nytt syn (og smak) på chilensk vin
+
Godbiter i pollisten

Her får du et nytt syn (og smak) på chilensk vin

Gjennom gamle og upodete vinstokker, økologisk dyrking og forsiktig vinmaking skaper De Martino et nytt og spennende møte med chilensk vin.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Old-school rødvinskupp fra Portugal
+
Ukens vin

Old-school rødvinskupp fra Portugal

149,90 er utrolig billig for denne økologiske vinen som representerer en solid tradisjon fra det indre av det portugisiske høyland.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Her finner du alle de digitale utgavene av magasinet Aperitif
+
Klubb

Her finner du alle de digitale utgavene av magasinet Aperitif

Siden magasinet Aperitif er en del av medlemskapet i Mat- og vinklubben, har vi samlet alle lenkene til de ulike utgavene nedenfor.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Lilleputtlandet Moldova hevder seg i skyggen av Ukrainakrigen
+

Lilleputtlandet Moldova hevder seg i skyggen av Ukrainakrigen

Vingården Milestii Mici i Moldova huser verdens største vinkjeller med rundt to millioner flasker som Moldova har søkt om Unesco-beskyttelse for. Men hvorfor er det så mange flasker til overs fra 1986-årgangen?

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her