Knuts svineri

Ingredienser
Antall porsjoner: 4-5
750 g indrefilet av svin
200 g champignon
150 g sorte oliven
2 store grønne asparges
3 fedd hvitløk
1/2 bunt persille
1 ts timian
1 ts
1 laurbærblad
Sort pepper etter smak
1 ts brunt sukker
2 dl rødvin
1 ss cognac
1 ts arrowroot mel
Olivenolje til steking
Stor stekepanne med lokk.

Fremgangsmåte

Champignonen renses og deles i 4, brunes med pepper og settes til side. Svinefileten skjæres i skiver på ca 1,5 cm tykkelse, brunes raskt med pepper (ikke ha for mye kjøtt i pannen av gangen) og settes til side. Slå mesteparten av stekefettet ut av pannen og svi av cognacen med stekebelegget i den varme pannen.
 
Oliven, asparges, hvitløk og persille hakkes grovt og has i pannen sammen med rødvin, og krydder, det hele kokes raskt opp mens stekebelegget skrapes opp og røres ut. Arrowroot røres ut i litt vann og tilsettes under omrøring. Legg kjøtt og sopp oppå grønnsakene, dekk med lokk og la det trekke over svak varme i ca 20 minutter. Rør forsiktig av og til. Smak forsiktig til med brunt sukker.
 
Serveres direkte fra pannen, dryss litt hakket persille og nykvernet pepper over umiddelbart før servering.
 
Serveres sammen med fløtegratinerte poteter og en enkel grønn salat med vinaigrette dressing basert på balsamico-eddik.
 
En rød Costieres de Nimes bør fungere utmerket som drikke.
 

Sendt inn av Knut Kirkemo

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
600 hvitviner testet: Den heftigste hvitvinen er søt, men det finnes også imponerende tørre viner i alle prisklasser
+
Tester

600 hvitviner testet: Den heftigste hvitvinen er søt, men det finnes også imponerende tørre viner i alle prisklasser

Riesling som tar fletta av det meste annet. Vin fra hutiheiti som ingen kan måle seg med. Og burgunderlegender til en tredel av prisen. Det er litt av mainyhetene blant de hvite vinene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Disse vinene er fortsatt røverkjøp
+
Ukens vin

Disse vinene er fortsatt røverkjøp

Dão er en viktig kilde til svært gunstig prisede viner som også holder høy kvalitet. Disse er helt i teten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene
+
Godbiter i pollisten

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene

Den koster det samme som en ok Burgund-pinot, men har en langt mer spennende fortelling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Britisk chablis-boks-utfordrer
+
Ukens vin

Britisk chablis-boks-utfordrer

Den første engelske bib-en på polet, er en friskus og som med fordel kan erstatte chablis i dette formatet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Gå for denne friske og mettende biffsalaten
Dagens rett

Gå for denne friske og mettende biffsalaten

Saftig biff kan serveres på mange måter. Prøv denne superraske oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

230 bobleviner testet: Strålende chardonnaychampagner - også i budsjettklassen
+
Tester

230 bobleviner testet: Strålende chardonnaychampagner - også i budsjettklassen

Chardonnaychampagne er for mange det ultimate uttrykket, mens andre heller til kompleksiteten i blandinger og ikke minst legender. I mai får du tips om alle varianter.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her