Kreps som i Limousin i Frankrike
Foto: Istock

Kreps som i Limousin i Frankrike

Det er slik de tilbereder krepsen i Limousin i Frankrike. Litt flere ingredienser enn vi er vant, men det smaker utrolig godt.

Fremgangsmåte

  1. Gjør i stand krepsen. Løft opp halefinnen og fjern den lille sorte strengen. Vask og tørk krepsen.
  2. Bind sammen urtene til kvasten.
  3. Smelt smøret i en sautépanne og legg i krepsekjøttet. Legg på lokk og la trekke i 5 minutter.
  4. Tilsett sjalottløk, krydre med salt og pepper, og la det trekke under omrøring over svak varme i ca. 2 minutter. Slå i cognac og tenn på. Rist på pannen til flammene har slukket.
  5. Tilsett vin, tomatpuré, laurbærblad, timian og persillekvaster. La alt koke over sterk varme under omrøring ca. 2 minutter. Ta opp krepsen med en hullsleiv og hold den varm.
  6. La væsken koke inn til den tykner, ca. 5 minutter. Tilsett halvparten av fløten og la det koke 2 minutter til. Fjern laurbærblad, timian og persillekvastene.
  7. Pisk sammen eggeplommene med en gaffel og bland inn resten av fløten. Hell det i sautépannen og ta den bort fra varmen.
  8. Rør med en teskje til sausen er glatt og tykk. Tilsett krepsen og smak til med kajenne. Varmes opp igjen under omrøring ca. 30 sekunder.
  9. Ha kreps og saus i en serveringsbolle og strø over hakket estragon.

Serveres straks.

Her finner du flere oppskriifter med kreps

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Kremet pistasj, kjeksbunn og mørk sjokolade – kaken du lager for å imponere
Ukens kake

Kremet pistasj, kjeksbunn og mørk sjokolade – kaken du lager for å imponere

Denne kaken tilfredsstiller både syn, lukt og smak. Den ser kanskje avansert ut, men hemmeligheten er at den er lekende lett å lage.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser
+
Godbiter i pollisten

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser

Klosterwingerte i Markgräferland, sør i Baden, har siden middelalderen da munkene dyrket druer, hatt en egen og høy status.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Årets 17. mai-bobler er ekstra lekre
+
Godbiter i pollisten

Årets 17. mai-bobler er ekstra lekre

De kan bli også dine favoritter. Fantastisk champagnevaluta, den vakreste etiketten, på et pol nær deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med store flasker på bordet blir 17. mai-festen en suksess
+
Ukens vin

Med store flasker på bordet blir 17. mai-festen en suksess

Magnum eller dobbelmagnum med denne rosévinen matcher alt du planlegger på den store dagen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Bakte søtpoteter kan bli din nye greie, som her fylt med cheddarost, bønner, rødløk, chili
Dagens rett

Bakte søtpoteter kan bli din nye greie, som her fylt med cheddarost, bønner, rødløk, chili

Det som er ekstra bra med denne retten, er at den kan varieres i det uendelige. Åpne kjøleskapsdøra og du har det som trengs.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Knallkjøp til de lange grønne
+
Ukens vin

Knallkjøp til de lange grønne

Med denne vinen kan aspargessesongen innvies.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her