Krepseterrine med dillakevittgelé

Krepseterrine er kanskje ikke det du lager så ofte. Derfor skal du lage denne deilige retten

Fremgangsmåte

Farsen: La fileten trekke i fiskekraften til den er gjennomkokt. Avkjøl. Bløtlegg gelatinbladene i 5 minutter og løs dem opp i varm fiskekraft. Mos fiskekjøttet fint i foodprocessor. Tilsett kremen med lett hånd. Og rør inn den lunkne gelatinblandingen. Fordel halvparten av farsen i en form kledd med plastfolie og dekk med et lag med krepsehaler. Fordel resten av farsen over og sett kaldt.

Dillakevittgeléen:
Pisk eggehviten lett og pisk den inn i den varme krepsekraften. Eggehviten tar med seg urenheter og gjør kraften klar. Bløtlegg gelatinbladene i 5 minutter og løs dem opp i den varme kraften. Avkjøl litt ogpisk inn akevitten. Avkjøl til geléen begynner å stivne. Fordel litt halvstiv gelé over skivene og sett kaldt igjen.

Anretning: Legg tomatbåter (uten skinn og før) på tallerkenen, terrinskiven over. Fordel spinatblader som er vendt i mel og stekt i krumkakejern rundt skiven. Garner med 1 kreps og en dusk krondill samt fordel hakket akevittgelé rundt.

Ved servering skjæres terrinen i skiver. Hver skive glaseres med dillakevittgelé.

Bli abonnent og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Du kan fint se mot Libanon for eleganse i rødvinen
+
Godbiter i pollisten

Du kan fint se mot Libanon for eleganse i rødvinen

For det får du her i rikt monn, og så er den da også signert en av de aller beste.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

I basis er det en liten håndfull nye viner - med og uten - som er verd din oppmerksomhet
+
Tester

I basis er det en liten håndfull nye viner - med og uten - som er verd din oppmerksomhet

Du behøver derfor ikke å gå bomtur til nærmeste pol om det er nyheter du er opptatt av.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Et av de aller beste kjøpene i basis
+
Godbiter i pollisten

Et av de aller beste kjøpene i basis

I ny årgang er denne Rioja-en helt i tet, og så er den å finne i basisutvalgets 60+ polutsalg. Fra samme produsent kommer også noen hvite godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen
+
Ukens vin

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen

Den er nemlig laget av en av de aller beste. Og så er det satt ned til bare 250 kroner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Nordmenn vil ha mer fransk vin

Mens gamle rødvinstravere faller som steiner i statistikken er det særlig tørr fransk hvitvin og vin med bobler som sørger for at salget på polet ikke faller mer enn 2,2 prosent.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Knallbillige viner uten kompromisser
+
Ukens vin

Knallbillige viner uten kompromisser

I januar skal det være lett og lyst. Disse vinene topper på alle områder – og er i tillegg knallbillige - uten å kompromisse med smaken.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her