Kveite i romdrakt
Foto: Eksportutvalget for fisk

Kveite i romdrakt

Fremgangsmåte

Del kveita i fire like stykker. Legg små smørklumper på sølvfolie. Legg deretter kveitestykkene på smøret med skinnsiden ned mot smøret (hvis skinnet fortsatt er på). Strø på litt salt og pepper (mengde etter hvor mye smak man ønsker). Pass på så det ikke blir for mye, det skal jo smake fisk.

Legg så squash (2-4 skiver), sopp, gressløk (1 spiseskje), løk (2-5 ringer) og paprika (2-5 ringer) oppå fisken. Topp det hele med to sitronskiver.

Hell til slutt over olivenolje, ca. en spiseskje. Pakk så folien rund fisken og ingredienser. Gjør pakken helt tett. Lag en pakke pr. fiskestykke, slik at det blir en porsjonspakke pr. person.

Fyr opp grillen mens du setter gode mandelpoteter på koking. Fisken skal ligge på grillen i ca 10-13 min, alt etter størrelsen på fisken. Husk at du må bruke lokk for å utnytte varmen.

Som annet tilbehør mener jeg at det er best med kald og god rømme og en frisk salat med ruccola, rapid, lollo, ekeblad, etc. med litt olje, salt og pepper over + litt presset sitron. I tillegg kan man lage noen grillspidd med resten av grønnsakene.

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Håkon Wøllo

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
70 nye viner i basis testet: Bli kjent med et nytt vinområde
+
Tester

70 nye viner i basis testet: Bli kjent med et nytt vinområde

Sardinia, Bordeaux, også fjelllutgaven samt ulike utrykk for chardonnay er noen er mai måneds beste nykommere i basishylla.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

La de franske boblene få en pause på maifesten
+
Godbiter i pollisten

La de franske boblene få en pause på maifesten

Italienske bobler (men ikke prosecco) er virkelig i støtet, med Franciacorta på topp, og det til konkurransedyktige priser.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene
+
Godbiter i pollisten

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene

Den koster det samme som en ok Burgund-pinot, men har en langt mer spennende fortelling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Britisk chablis-boks-utfordrer
+
Ukens vin

Britisk chablis-boks-utfordrer

Den første engelske bib-en på polet, er en friskus og som med fordel kan erstatte chablis i dette formatet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Prøv deg på en ekte meksikansk klassiker
Dagens rett

Prøv deg på en ekte meksikansk klassiker

Cochinita pibil er så meksikansk som en rett kan bli. Og som med alt annet meksikansk, er den perfekt å dele med andre. Her er oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

600 hvitviner testet: Den heftigste hvitvinen er søt, men det finnes også imponerende tørre viner i alle prisklasser
+
Tester

600 hvitviner testet: Den heftigste hvitvinen er søt, men det finnes også imponerende tørre viner i alle prisklasser

Riesling som tar fletta av det meste annet. Vin fra hutiheiti som ingen kan måle seg med. Og burgunderlegender til en tredel av prisen. Det er litt av mainyhetene blant de hvite vinene.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her