Kveite med hollandaise, asparges og småløk
Foto: kcline

Kveite med hollandaise, asparges og småløk

Fremgangsmåte

  1. Skjær kveitefileten i fire jevnstore stykker. Dersom du har filet med skinn er det deilig å steke kveiten slik at du får skikkelig sprøtt skinn.
  2.  Stek kveiten med skinnsiden ned i olje og smør på middels høy varme og la steke til skinnet er sprøtt (ca 5 minutter). Snu fileten og la den få et par minutter på den andre siden - fisken kan godt serveres med en lett rå kjerne.
  3.  Dersom du ønsker å trekke fileten heller koker du opp vann med salt. Legg fisken i, skru ned varmen og la fisken trekke i 5--7 minutter, avhengig av tykkelsen.
  4.  Hollandaise:
  5. Smelt smøret på svak varme og hell av det klare fettet.
  6. Visp eggeplommer sammen med sitronsaft og en knivsodd salt, sett bollen over vannbad og visp til eggeplommene tykner. Pass på at varmen ikke er så sterk at eggene stivner som eggerøre.
  7. Visp inn smøret litt om gangen, dråpevis til å begynne med. Smak sausen til med sitron, salt og pepper.
  8. Servering:
  9. Kok asparges og løk knapt møre i lettsaltet vann.
  10. Legg opp fisken på varme tallerkener med sausen, asparges og løk og lakserogn.
 
Tips: Asparges kan erstattes med squash og lakserogn med kapers.
 

Sendt inn av Aperitif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir
+
Godbiter i pollisten

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir

Stadig flere britiske viner uten bobler kommer til Norge, og de er virkelig overbevisende.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Mini-barolo i magnum til knallpris
+
Ukens vin

Mini-barolo i magnum til knallpris

I siste årgang har den fått druer fra topp vinmarker uten at prisen har gått særlig opp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

At disse vinene er unike, er ingen floskel
+
Godbiter i pollisten

At disse vinene er unike, er ingen floskel

De bærer dessuten sine fantasinavn veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg
+
Ukens vin

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg

Joana Maçanita er søsteren til geniforklarte Antonio Maçanita og hun lager stadig lekrere vinene fra vingården i Douro.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

By på en kyllinggryte med mild smak av Mexico
Dagens rett

By på en kyllinggryte med mild smak av Mexico

Mole verde som denne grønne sausen heter i Mexico får grønnfargen fra umodne tomater - tomatillos og grønn chilipepper - jalapeno. Men den er ikke sterk, bare veldig god.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Spesialpol: Flotte whiskyer fra nord og vest, men også sør og øst
+
Tester

Spesialpol: Flotte whiskyer fra nord og vest, men også sør og øst

Verdens nordligste destilleri slår til igjen, og en av bourbonfavorittene likeså. For dem som vil ha skotsk whisky for alle penga, får også sitt blant septembernyhetene på spesialpolet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her