Laks- og potetsalat med sursøt rømmedressing
Foto: Anders Martinsen

Laks- og potetsalat med sursøt rømmedressing

Poteter er anvendelig til mye som for eksempel i retten laks- og potetsalat med sursøt rømmedressing. Her er oppskriften.

Fremgangsmåte

  1. Rens fisken fri for skinn og ben og del den i mindre serveringsstykker.
  2. Tips:
    Du kan godt bruke grillet laksefilet i stedet for kokt laks i denne oppskriften. 
  3. Kok nypotetene møre med skallet på. Del dem i skiver mens de fortsatt er varme og anrett dem på et fat.
  4. Riv salaten og fordel den på fatet, fordel fisken over.
  5. Bland sammen rømme, sitronsaft, finhakket dill og sukker. Du kan også rive litt sitronskall (pass på å vaske sitronen nøye!) i dressingen.
  6. Drypp dressingen over potetsalaten like før servering.
  7. Tips: For en perfekt posjert (kokt) laks gjør du som følger: Del laksen i serveringsstykker og strø på godt med salt. La ligge i ca 15 minuter. Skyll av saltet.
  8. Legg filetene med skinnsiden opp i et ildfast fat og kok opp vann med 1 ts salt pr liter vann. Ha gjerne sitronskiver eller annet krydder som laurbærblad i vannet.
  9. Hell det kokende vannet over fisken og la den stå til du lett kan dra av skinnet fra fileten - perfekt resultat hver gang.

Se alt det gode du kan bruke poteter til

Mange flere retter med  laks finner du her

Spenstige potetretter

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Opplysningskontoret for frukt og grønt

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Sjekk ut siste utgave av Aperitif magasin
+

Sjekk ut siste utgave av Aperitif magasin

Utdrag fra septembermenyen: Kjøtt uten kraftfor og tilsetninger og kokkene som bidro til sommerens VM-suksess. Wachau i endring og Spanias 23. Vino de Pago.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Helgemiddagen blir ekstra god med dette på tallerkenen
Dagens rett

Helgemiddagen blir ekstra god med dette på tallerkenen

Kveite er festingrediens nummer en og med dette smaksrike tilbehøret kan du være litt gjerrig med denne eksklusive fiskeråvaren.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

At disse vinene er unike, er ingen floskel
+
Godbiter i pollisten

At disse vinene er unike, er ingen floskel

De bærer dessuten sine fantasinavn veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg
+
Ukens vin

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg

Joana Maçanita er søsteren til geniforklarte Antonio Maçanita og hun lager stadig lekrere vinene fra vingården i Douro.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Enestående italienske viner til 5-retters meny på Klosteret
Matkurs og vinkurs
Winedinner 17. september i Oslo

Enestående italienske viner til 5-retters meny på Klosteret

La deg forføre av disse populære sicilianske vinene kombinert med en smakfull meny satt sammen av kokkene på Klosteret.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Med denne vrien på søndagskyllingen får du solid uttelling
Dagens rett

Med denne vrien på søndagskyllingen får du solid uttelling

Kylling med fyldig mandelsaus - også kjent som murgh musallam - tar litt tid og har en lang ingrediensliste, men du verden så mye smak du får ut av en helt vanlig kylling.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her