Laksesommerfugl med mandelrømme og currysaus
Foto: Studio Frea

Laksesommerfugl med mandelrømme og currysaus

Fremgangsmåte

Skjær filetstykkene på midten, mot skinnet. Vær forsiktig så ikke skinnet blir kuttet.

Brett så ut filetstykkene slik at de minner om en sommerfugl. Strø på salt og pepper etter smak.

Brun mandlene et par minutter i en varm panne mens de hele tiden beveges. Knus de lett brente mandlene i små biter.

Fisken stekes i meierismør et par minutter på hver side i stekepanne på middels høy varme. Snu laksen straks den er passe brunet.

Pass på å ikke steke laksen tørr, den skal være saftig, nesten rosa innvendig. Drypp sitronsaft over laksen mens den stekes. Legg laksen på et svakt oppvarmet fat etter steking.

Saus:
Ha currypulveret i stekesjyen fra laksen og la frese litt før du tilsetter finhakket hvitløk ogmatfløten. La koke litt inn.

Anrett først saus på tallerken. Deretter legges laksen på tallerkenen med to-tre toppede spiseskjeer rømme på toppen. De knuste mandlene strøs over rømmen.

Cherrytomatene deles i to og legges lekkert ved siden av laksen. Strø litt persille over tomatene.

Server med dampede poteter.

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Kilde Terje Enge, GolOppskriften er sendt inn som et bidrag til NM for amatørkokk 2008

Drikke som passer til denne oppskriften

  • Frankrike
    Frankrike
    Volum: 0.75 l Pris: 159.90 kr Bestillingsutvalget
    84 POENG
Forsiden akkurat nå
Med brandade kan du lage flere typer retter
Dagens rett

Med brandade kan du lage flere typer retter

Kokt klippfisk og potet tilsmakt med hvitløk og god olivenolje er den enkle formularet for den klassiske franske retten brandade. Som kan lages på flere måter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Sensasjonelle Nikolai Haram Svorte tok gull i VM for sommelierer 2026

Det er første gang i historien at en norsk vinkelner har nådd så langt og slått ut 65 andre lands kandidater..

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Hvem skulle tro at slik grenachekvalitet kom herfra?
+
Godbiter i pollisten

Hvem skulle tro at slik grenachekvalitet kom herfra?

McLaren Vale er mest kjent for sine shiraz, men disse viser hvor god grenache kan bli, i hendene på de rette folka.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp fra Bordeaux’ Haut-Médoc
+
Ukens vin

Knallkjøp fra Bordeaux’ Haut-Médoc

200 kroner for en 8 år gammel vin er virkelig billig, men legger du på en hundrelapp, får du et enda mer raffinert uttrykk for denne delen av Bordeaux.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

En saftig biff er det alltid plass til, og sausen kommer rett fra kjøleskapet denne gangen
Dagens rett

En saftig biff er det alltid plass til, og sausen kommer rett fra kjøleskapet denne gangen

Rødvinsmør er genialt på en saftig biff - i hvert fall når sulten gnager og grillen allerede er varm. Dessuten kan du lage opp til flere måltider når du først er i gang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Denne vrien på margarita passer høsten
+
Ukens drink

Denne vrien på margarita passer høsten

Større dybde i både sitrussmaken og i tequilaen gir en karakter på margaritaen som gjør den høstklar.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her