Lam med grønn curry og pitabrød
Foto: Istock

Lam med grønn curry og pitabrød

Denne retten henter inspirasjon fra flere områder som Midt-Østen og Asia og resultatet er en rett som er superenkel å lage og har mye smak.

Fremgangsmåte

  1. Start med å sette ovnen på 130 grader for så å ha salt og pepper på de rå lammebogskivene. Deretter stekes kjøttet i pannen på høy varme til skorpen er pent brunet på begge sider.
  2. Ta kjøttet av pannen og «smør inn» kjøttet med grønn curry paste. Nå skal ovnen være klar for kjøttet.
  3. Legg det i en ildfast form og stikk inn et steketermometer i den tykkeste delen av kjøttet. Kjøttet er klart når denne når 65 grader, ca 15-20 minutter, avhengig av tykkelsen.
  4.  Imens kan du lage dressingen, enkelt, bland den greske yoghurten med hvitløk og sett i kjøleskapet.
  5. Siden ovnen er opptatt, er et alternativ å ha olje i pannen, sett på svak til medium varme, kutt tomatene i to, ha på salt og pepper og legg dem i pannen. Sett på et stort dekkende lokk slik at du får «ovneffekten». Ta lokket av etter 7 minutter eller når du ser at tomatene er blitt myke.
  6. Nå er lammet sannsynligvis ferdig og du kan ta det ut. Da kan du sjekke emballasjen til pitabrødet for tilberedning, og ha brødet i ovnen mens du kutter kjøttet i strimler.

Da er det klart for bespisning.

NB! Tidsperspektivet i denne oppskriften er basert på lammebog kuttet i skiver. Bruker du et helt stykke vil dette naturlig øke steketiden i ovnen. Men steketermometeret gjør jobben.

Server med pitabrød.

Slik baker du selv pitabrød hvis du ikke kjøper de ferdig

Mange lammeretter fra hele verden finner du her

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep
+
Ukens vin

Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep

2025 er årgangen som ikke bare har gitt denne storselgeren ekstra fylde, men som også vil overbevise de som ikke er så fan av riesling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Taco på tirsdag? Ja klart det - og den blir enda bedre med fisk
Dagens rett

Taco på tirsdag? Ja klart det - og den blir enda bedre med fisk

Å servere fisken i tacolefser med hjemmelaget dip er både en smaksrik og lettvint vri. Derfor passer den perfekt midt i uka.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir
+
Godbiter i pollisten

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir

Stadig flere britiske viner uten bobler kommer til Norge, og de er virkelig overbevisende.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Mini-barolo i magnum til knallpris
+
Ukens vin

Mini-barolo i magnum til knallpris

I siste årgang har den fått druer fra topp vinmarker uten at prisen har gått særlig opp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Jada, brødpudding kan også lages til middag - her med vårløk, grønnkål og sopp
Dagens rett

Jada, brødpudding kan også lages til middag - her med vårløk, grønnkål og sopp

Med denne oppskriften får du ikke bare brukt opp brødrester, men hele middagen lages i en form. Enkelt og veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten
+

Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten

Braastad-familien, nå med Edouard, har for første gang på 150 år fått inn en person utenfor familien til å lage produktene. Aurelien Jayat har lang erfaring fra vin- og champagneindustrien, som kommer til nytte i møtet med det fallende markedet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her