Lammefilet på pastinakkrem med lammepølse og appelsinsaus
Foto: Jan H. Amundsen

Lammefilet på pastinakkrem med lammepølse og appelsinsaus

Dette er den kjente kokken Kari Innerås oppskrift på lammefilet på pastinakkrem med lammepølse og appelsinsaus.

Fremgangsmåte

  1. Pastinakkrem:
  2. Skrell pastinakken og kutt den i terninger, legges i en kjele og melk helles over slik av pastinakken dekkes, kok den til den er godt mør og sil av melken.
  3. Kjøres i blender med crème fraiche til den blir fløyelsmyk, justeres med fløte dersom den blir i tykk. Smakes til med sitronjuice og salt.
    Lammepølse:
  4. Kutt kjøtt og lardo i terninger og dryss over saltet, sett kjøttet på frys en liten stund slik at det blir skikkelig kaldt. Rist fennikel og koriander i en tørr panne og knus krydderene i morter med hvitløken.
  5. Kjør kjøttet gjennom kvern to ganger, ha det så over i bolle med is under og egget røres inn for hånd.  Smakes til med krydderene og finkuttet persille eventuelt mer salt om nødvendig.
  6. Fylles i tarmen og knakkes i passende størrelse, ca. 5 cm.  Legges i kald panne med hvitløk, klaret smør og timian og stekes forsiktig.
  7. Appelsinsaus:
  8. Sviss løken lett i en panne, hell over appelsinjuicen og reduser ned juicen til 1/3, husk å skumme av underveis slik at du får en blank og fin saus. Ha i soya og sukker dersom det er nødvendig og rør inn smøret på svak varme.

Sendt inn av Kari Innerå, En smak av oliven, Harstad

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
By på nydelig fiskesuppe med sesongens beste råvare
Dagens rett

By på nydelig fiskesuppe med sesongens beste råvare

Nå er skrei å få tak i overalt. Og med denne oppskriften på fiskesuppe med skrei og små grønnsaker, blir det fest på tallerkenen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Det er ikke bare trøndere som liker sodd - bli overbevist du også
Dagens rett

Det er ikke bare trøndere som liker sodd - bli overbevist du også

Ingenting er som en rykende varm sodd til middag en kald vinterdag. Prøv denne oppskriften på trøndersodd fra Nord-Trøndelag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Denne vinen og druesorten slutter aldri å fascinere
+
Godbiter i pollisten

Denne vinen og druesorten slutter aldri å fascinere

Hvordan det er mulig å lage en rødvin med så mye karakter og eleganse og likevel bare 11,5 prosent alkohol. Og så finnes den på de fleste større pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

For 200 kroner får du en virkelig herlig rødvin
+
Ukens vin

For 200 kroner får du en virkelig herlig rødvin

Den finnes dessuten i de fleste polhyller og er perfekt å ta med seg på vinterferien – også om den tilbringes hjemme.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

7 superlekre viner fra Piemonte til 4-retters på Kullt
Matkurs og vinkurs
Winedinner 26. mars i Oslo

7 superlekre viner fra Piemonte til 4-retters på Kullt

Den 26. mars tar den historiske vinprodusenten, Vietti, turen til Kullt for å gi deg en kveld du sent vil glemme.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Djevelsk god varm sjokolade- og romdrink
Ukens drink

Djevelsk god varm sjokolade- og romdrink

Jag vinteren på dør - eller gled deg over den med denne varme og krydrete drinken med smak av rom og sjokolade.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her