Lammefilet på pastinakkrem med lammepølse og appelsinsaus
Foto: Jan H. Amundsen

Lammefilet på pastinakkrem med lammepølse og appelsinsaus

Dette er den kjente kokken Kari Innerås oppskrift på lammefilet på pastinakkrem med lammepølse og appelsinsaus.

Fremgangsmåte

  1. Pastinakkrem:
  2. Skrell pastinakken og kutt den i terninger, legges i en kjele og melk helles over slik av pastinakken dekkes, kok den til den er godt mør og sil av melken.
  3. Kjøres i blender med crème fraiche til den blir fløyelsmyk, justeres med fløte dersom den blir i tykk. Smakes til med sitronjuice og salt.
    Lammepølse:
  4. Kutt kjøtt og lardo i terninger og dryss over saltet, sett kjøttet på frys en liten stund slik at det blir skikkelig kaldt. Rist fennikel og koriander i en tørr panne og knus krydderene i morter med hvitløken.
  5. Kjør kjøttet gjennom kvern to ganger, ha det så over i bolle med is under og egget røres inn for hånd.  Smakes til med krydderene og finkuttet persille eventuelt mer salt om nødvendig.
  6. Fylles i tarmen og knakkes i passende størrelse, ca. 5 cm.  Legges i kald panne med hvitløk, klaret smør og timian og stekes forsiktig.
  7. Appelsinsaus:
  8. Sviss løken lett i en panne, hell over appelsinjuicen og reduser ned juicen til 1/3, husk å skumme av underveis slik at du får en blank og fin saus. Ha i soya og sukker dersom det er nødvendig og rør inn smøret på svak varme.

Sendt inn av Kari Innerå, En smak av oliven, Harstad

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
For 200 kroner får du en virkelig herlig rødvin
+
Ukens vin

For 200 kroner får du en virkelig herlig rødvin

Den finnes dessuten i de fleste polhyller og er perfekt å ta med seg på vinterferien – også om den tilbringes hjemme.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Slik lager du ekte bolognesesaus som i Bologna
Guide
Spagetti bolognese oppskrift 

Slik lager du ekte bolognesesaus som i Bologna

Lag en solid porsjon bolognesesaus på ekte Bologna-maner så har du til flere raske måltider den nærmeste tiden. Her er oppskriften og vinforslag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Feir kjærligheten med disse lekre boblene fra et pol nær deg
+
Godbiter i pollisten

Feir kjærligheten med disse lekre boblene fra et pol nær deg

En chardonnaychampagne er å finne på de 60 + største polutsalgene – perfekt for valentinsdagen den 14. februar.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Sikre deg en ny og ungdommelig rimelig smak av Rioja
+
Ukens vin

Sikre deg en ny og ungdommelig rimelig smak av Rioja

Selv om druen er tempranillo og området er Rioja, snakker vi om en hvitvin.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lag en løkpai med bacon som i Alsace - den berømte tarte flambee
Dagens rett

Lag en løkpai med bacon som i Alsace - den berømte tarte flambee

At denne paien også heter flammkuchen som er tysk for tarte flambee - altså "flammestekt" terte - kommer av at Alsace har både en fransk og tysk kulturhistorie.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Corral de la Moreria: Hvor Michelin-mat og flamenco spiller på samme strenger
+

Corral de la Moreria: Hvor Michelin-mat og flamenco spiller på samme strenger

Corral de la Moreria i Madrid er verdens eneste restaurant der flamenco deler scene med en Michelin-stjerne. Og et av 1000 steder du må besøke før du dør. Det var også her John Lennon tilbrakte en hel natt for å lære flamencogitarens mysterier.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her