Penne med tomat- og chilisaus (Penne all´Arrabbiata)

Fremgangsmåte

Bløtlegg den tørkede soppen i varmt vann under lokk i 15-20 minutter. Slå av vannet og kryst ut så mye vann som mulig. Finhakk soppen.

Smelt 50 g smør i en mellomstor kjele eller høy stekepanne. Ha i pancetta eller bacon og la det surre over middels varme til det er gyllent og litt sprøtt. Ta opp pancettaen med en hullsleiv og legg til side.

Surr den hakkede soppen i pannen. Ta den opp og legg til side sammen med pancetta/bacon. Smuldre en chili i pannen, tilsett hvitløk og la det surre under omrøring i noen minutter, til hvitløken er gyllen.

Tilsett tomater og basilikum, og smak til med salt. La det småkoke under omrøring i 10-15 minutter. I mellomtiden koker du pastaen i en kjele med saltet, kokende vann, etter anvisning på pakken.

Ha pancetta eller bacon og sopp i tomatsausen. Smak til og ha i mer chili hvis du vil ha den sterkere. Hvis sausen er for tørr, kan du tilsette litt av kokevannet fra pastaen.

Slå vannet av pastaen og hell den i en oppvarmet bolle. Skjær resten av smøret i terninger og ha det i pastaen sammen med osten. Bland godt og server straks, med noen basilikumblader til pynt.

Dette er en av Romas mest berømte pastaretter - penne blandet med en tomatsaus smaksatt med chili: Penne all`Arrabbiata.

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
Denne rødvinen er nå et av de aller beste kjøpene i basis
+
Ukens vin

Denne rødvinen er nå et av de aller beste kjøpene i basis

Har du ikke prøvd denne vinen før, er det nå du skal slå til. For den byr på svært mye smak for pengene, og finnes i 60+ polutsalg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Er Østerrike på vei til å bli et rødvinsland?
+

Er Østerrike på vei til å bli et rødvinsland?

Med vinregioner som Carnuntum, Eisenberg og Leithaberg og druer som blaufränkisch og zweigelt har Østerrike tatt et stort skritt i retning et rødvinsland å regne med.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Superseriøs rock’n roll-rødvin
+
Godbiter i pollisten

Superseriøs rock’n roll-rødvin

Når mencia blandes med hvitvinsdruer blir den ekstra lys, men sku ikke hunden på hårene, for bak skjuler det seg mye kraft.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp til biffen
+
Ukens vin

Knallkjøp til biffen

En solid og smaksrik rødvin til 200-lappen er velkomment bidrag til etter-ferie-økonomien.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Møt slektning av Mona Lisa og bli kjent med 7 av hennes viner
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Son

Møt slektning av Mona Lisa og bli kjent med 7 av hennes viner

Bli med på en uforglemmelig kveld når Prinsesse Natalia Giucciardini Strozzi tar med seg sine viner og fascinerende slektshistorie til Son Spa.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Med lammefilet og skogsopp blir det virkelig luksusmat til middag
Dagens rett

Med lammefilet og skogsopp blir det virkelig luksusmat til middag

Lammefilet er en eksklusiv, men svært enkel råvare å ha med å gjøre. Bare pass på å ikke steike den for mye. Her er oppskriften.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her