Marinerte kyllingbryst
Foto: opplysningskontoret for egg og kjøtt

Marinerte kyllingbryst

Denne retten med marinerte kyllingbryst kommer du garantert til å lage flere ganger.

Fremgangsmåte

  1. Marinaden:
  2. Bland alle ingrediensene til marinaden godt. Tørk av kyllingbrystene med kjøkkenpapir og rens bort det gule fettet. Legg kyllingbrystene oppi marinaden og bland godt. La dem ligge i minst en halvtime men jo flere timer de ligger, jo bedre blir de. Ta kjøttet opp av marinaden og tørk av.
  3. Kjøttet:
  4. Sett steikeovnen på 200 grader.
  5. Sett kokeplaten på trinn 7. Varm opp 2 ss olje i en steikepanne og steik aller først østerssoppen til den blir gylden. Legg over på et serveringsfat og dryss over litt salt og pepper.
  6. Så steiker du, i den samme steikpanna, kyllingbrystene i 2-3 minutter på hver side til de har fått en fin steikeoverflate. Legg dem over i et ildfast fat og sett det i steikeovnen i 6 minutter for ettersteiking.
  7. Imens heller du 2 dl vann sammen med resten av marinaden i steikepanna og koker den nesten ut. Det skal bli 1 ½ - 2 dl saus igjen.
  8. Hell gjennom en sil (for å fjerne steikerester) og smak til med salt og pepper. Server sammen med kyllingbrystene, nudler eller pasta og litt salat eller grønnsaker etter valg.
  9. Pasta eller nudler:
  10. Kok dem i lettsaltet vann (2 l vann og 1 ss salt) etter bruksanvisningen på pakken. Hell av vannet gjennom et dørslag (sil) når de er kokt. Ha pasta/nudler i en bolle og tilsett olje eller smør.
  11. En god salat lager du slik:
  12. Riv av bladene av 1 issalat. Skyll dem i kaldt vann og legg dem på kjøkkenpapir. Legg ½ pk rucculasalat i kaldt vann i noen minutter. Hell av vannet og tørk godt. Skyll 1 pk cherrytomater og del dem i to. Bland alt sammen i en salatbolle. Visp sammen 2 ss extra virgin olivenolje, 1 ss sitronsaft eller balsamicoeddik og ¼ ts salt. Hell over salaten og bland godt.

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Aperitif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Denne varmer godt etter skituren
Ukens drink

Denne varmer godt etter skituren

Det fine er at du kan bruke whiskyen du har i skapet. Drinken vil forandre karakter etter hvoedingrediensen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Er du Snickers-fan, da er dette kakeoppskriften for deg
Ukens kake

Er du Snickers-fan, da er dette kakeoppskriften for deg

Peanøtter smaker like godt i en kake som i snacksskåla. Prøv denne lettlagde og snacksy oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Denne vinen smaker som en klassisk burgunder, men er altså californisk
+
Godbiter i pollisten

Denne vinen smaker som en klassisk burgunder, men er altså californisk

Det er altså ikke bare det franske navnet som forteller om relasjonen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

En sterk utfordrer til chablis til skreimiddagen – også prismessig
+
Ukens vin

En sterk utfordrer til chablis til skreimiddagen – også prismessig

Og ikke minst finnes den på de fleste pol – og sågar i magnumflaske som må bestilles.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

7 superlekre viner fra Piemonte til 4-retters på Kullt
Matkurs og vinkurs
Winedinner 26. mars i Oslo

7 superlekre viner fra Piemonte til 4-retters på Kullt

Den 26. mars tar den historiske vinprodusenten, Vietti, turen til Kullt for å gi deg en kveld du sent vil glemme.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

På Mahaniyom Bar i Bangkok er de hekta på blekk - som blir til helt unike drinker
+

På Mahaniyom Bar i Bangkok er de hekta på blekk - som blir til helt unike drinker

På baren Mahaniyom i Bangkok går man nye veier for å skape annerledes smaksopplevelser hvor drinkene får navn etter hovedingrediensen: Cow, Pomelo og Squid er akkurat det du tror.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her