Multeiskake med krokan
Foto: Mari Svenningsen

Multeiskake med krokan

Har du litt ekstra multer i fryseren, må du prøve denne gode oppskriften på multeiskake med krokan.

Fremgangsmåte

  1. Krokan:
    Ha smør, sukker og mandler i en stekepanne og la dette smelte på medium varme. Pass på at det ikke brenner seg og at du har kontroll på varmen.
  2. La alt smelte sammen og når fargen er lys brun og alt sukker er smeltet, heller du dette over på et bakepapir. Spre krokanen kjapt utover da den stivner nokså fort.
  3. La krokanen avkjøles. Hold unna ¼ av krokanen til pynt.
  4. Bunn:
    Ha kjeks og ¾ av krokanen i en matprosessor og miks det hele til en jevn masse. Ha til slutt i det smeltete smøret og ha massen i en kakeform à 20 cm. Husk bakepapir nederst i formen. En kakeform med ring eller kun selv kakeringen anbefales da dette gjør det lett å lage kaken.
  5. Trykk massen godt ned slik at bunnen blir stødig. Men husk om du presser massen for hardt sammen, vil bunnen bli hard og dermed vanskelig å skjære.
  6. Multekrem:
    Pisk melis og philadelphiaosten til en fin og glatt masse.
  7. Pisk opp kremfløten til en myk krem. Rør sammen ostemassen med kremen og ha i multebærene.
  8. Hell det hele i formen og sett den i fryseren. La stå i 3-4 timer.
  9. Pynt før servering med litt multebær og strø til slutt litt krokan over det hele.

TIPS: Krokan passer godt til kaker og desserter. Doble oppskriften og bevar hjemmelaget krokan til senere bruk.

Flere deilige iskaker du må prøve

Flere deilige desserter med multer

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få ukens kake som nyhetsbrev 

Sendt inn av Anne Brith Davidsen (tekst og foto)

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
300 nye rødviner:  Fra denne vinmarken kommer rødvin som konkurrerer med Burgund grand cru i dybde, konsentrasjon og raffinement
+
Tester

300 nye rødviner: Fra denne vinmarken kommer rødvin som konkurrerer med Burgund grand cru i dybde, konsentrasjon og raffinement

Så lages de med Burgund som forbilde og med minst like stor grad av kompromissløshet. Men prisene er noen helt andre.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

400 nye hvitviner: To strålende rieslinger stjeler oppmerksomheten - en kommer fra denne vinmarken
+
Tester

400 nye hvitviner: To strålende rieslinger stjeler oppmerksomheten - en kommer fra denne vinmarken

Men også en rekke chardonnayer fra fjern og nær frister blant de i alt 400 testede vinene, primært hvite men også noen roséer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Denne vinen smaker som en klassisk burgunder, men er altså californisk
+
Godbiter i pollisten

Denne vinen smaker som en klassisk burgunder, men er altså californisk

Det er altså ikke bare det franske navnet som forteller om relasjonen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

En sterk utfordrer til chablis til skreimiddagen – også prismessig
+
Ukens vin

En sterk utfordrer til chablis til skreimiddagen – også prismessig

Og ikke minst finnes den på de fleste pol – og sågar i magnumflaske som må bestilles.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

7 superlekre viner fra Piemonte til 4-retters på Kullt
Matkurs og vinkurs
Winedinner 26. mars i Oslo

7 superlekre viner fra Piemonte til 4-retters på Kullt

Den 26. mars tar den historiske vinprodusenten, Vietti, turen til Kullt for å gi deg en kveld du sent vil glemme.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gå for skrei - men prøv denne velsmakende vrien
Dagens rett

Gå for skrei - men prøv denne velsmakende vrien

Så flotte råvarer som skrei må vi bruke så ofte vi kan. Men det gjelder å variere smakssammensetningen. Denne oppskriften sitter.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her