Myk mørk nougat
Apéritif

Myk mørk nougat

Du kan neppe servere noe bedre til kaffen enn myk mørk nugat. Du lager den selv med denne oppskriften.

Fremgangsmåte

Smelt sjokolade en tykkbunnet kjele under omrøring. Pisk inn vaniljesukker. Sett til side for avkjøling.

Ha sirup, sukker og vann i en tykkbunnet kjele og varm forsiktig opp. Rør til sukkeret er oppløst og til blandingen holder 110 grader.

Pisk eggehvitene med litt salt til stivt skum.

Sjekk temperaturen på sirupen at den ikke overstiger 116 grader.

Hell 2 dl av sirupen i en liten mugge og hold resten varm. Hell sirupen forsiktig oppi eggehvitene i en tynn stråle mens miksmasteren fortsatt går på lav hastighet. Fortsett å piske mens du varmer sirupen opp til 138 grader. Hell den i en liten mugge og gjenta prosessen. Når sirupen er godt blandet inn i eggehvitemasse, slår du av mikseren.

Tilsett nå den smeltede sjokoladen og bland med en slikkepott. Når massen er jevn, helles den utover et silikonbrett eller et brett sprayet med stekefett. Sett til avkjøling og oppbevar kjølig. 

Del opp i firkanter eller kuler og rull i kakaopulver. 

Tips: Du kan tilsette 3,5 dl finhakkete nøtter hvis ønskelig. 

Se alle de gode oppskriftene på nougat

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris
+
Ukens vin

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris

Den østre delen av Friulis sauvignon blanc-stil er vel verd å teste ut. Denne er dessuten et knallkjøp. Og en drøm til årets første asparges.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Her finner du mars-utgaven 2026 av Apéritif magasin
+

Her finner du mars-utgaven 2026 av Apéritif magasin

Vi har besøkt Tabuno i Bjørvika, Potong i Bangkok og Tlecān i Mexico City - alle med sterke kvinner ved roret. Dette er bare litt av det du kan lese i siste utgave av magasinet Apéritif.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave
+
Godbiter i pollisten

Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave

Denne klassikeren av en Chianti Classico er i særdeles god form om dagen – perfekt til peiskosen eller dine beste kjøttretter. Her får du vite hvorfor.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven
+
Ukens vin

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven

Den er dessuten en gammel kjenning som det er veldig gledelig at igjen er tilgjengelig.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Fortryllende champagneaften på Nedre Foss Gård
Matkurs og vinkurs
Winemakersdinner 14. april i Oslo

Fortryllende champagneaften på Nedre Foss Gård

Den 14. april serveres det 4-retters meny som perfekt harmonerer med 6 viner fra det anerkjente champagnehuset, Drappier.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gjør biffen saftig og smakssterk
Dagens rett

Gjør biffen saftig og smakssterk

Denne søndagen blir det saftig biff med bønnesalat og epler som ikke er så snille som de kan høres ut. Denne oppskriften er proppfull av smak.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her