Pai med jordbær- og rabarbrakompott
Foto: Synøve Dreyer

Pai med jordbær- og rabarbrakompott

Rabarbra og jordbær passer herlig sammen. Her har du oppskriften på en enkel og rimelig dessert som alle vil sette stor pris på.

Fremgangsmåte

  1. Paibunn: Bland smør, sukker og mel til en deig - gjerne i foodprosessor. Trykk deigen ut i en smurt form, ca. 22 cm i diameter. La den stå kjølig en halv times tid
  2. Prikk paideigen med en gaffel og stek den ved 200°C i ca. 15 minutter.
  3. Fyll: Kok den rensede og oppdelte rabarbraen med sukker og vann i en kjele. Ta opp rabarbraen når den er nesten myk. La væsken koke inn til en tykk saus. Ha i rabarbrabitene igjen og avkjøl. Du kan også jevne med litt potetmel for å få tykkere fyll.
  4. Bre rabarbrakompotten over kaken, dekorer med skivede jordbær, og server paien med vaniljesaus eller pisket kremfløte.

Her finner du mange deilige desserter

Lyst til en annen pai som passer som dessert

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få ukens kake som nyhetsbrev

Kilde Frukt.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Champagnefest i basishylla i november
+
Tester

Champagnefest i basishylla i november

Allerede nå kan du sikre deg vellagret champagne til svært konkurransedyktige priser, som neppe kommer igjen. Og det på et pol nær deg. Men også en håndfull rødviner til høstlige menyer er verd å ta en titt på.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Et av de aller beste boblekjøpene er en britisk klassiker
+
Godbiter i pollisten

Et av de aller beste boblekjøpene er en britisk klassiker

Det vil si, akkurat denne er en ny kreasjon, men fra den eldste britiske produsenten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Dette ostesmørbrødet med bacon, pære og karamellisert løk gir deg heltestatus
Dagens rett

Dette ostesmørbrødet med bacon, pære og karamellisert løk gir deg heltestatus

Når et ostesmørbrød lages med så mye kjærlighet som her, blir det den reneste festmiddagen. Dagens oppskrift har det lille ekstra.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

En herlig syrah til høstens første viltmiddag
+
Godbiter i pollisten

En herlig syrah til høstens første viltmiddag

Den er mørk og syrlig i kirsebær- og bjørnebærfrukten, og en arketypisk crozes fra en klassisk årgang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Fersk fiken smaker himmelsk i en kake som denne
Ukens kake

Fersk fiken smaker himmelsk i en kake som denne

Prøv denne kombinasjonen av fersk fiken i en terte servert med tykk krem, og bli overbevist.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Old-school portugisisk rødvin til supre priser
+
Ukens vin

Old-school portugisisk rødvin til supre priser

I Portugal lever gamle tradisjoner videre, og representerer gode hvileskjær fra den fruktdrevne stilen i det prisgunstige segmentet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her