Palmier
Foto: Alf Børjesson

Palmier

Palmiers lages av butterdeig, som ligner deigen som brukes til croissant, men uten gjær. Smaker deilig til en kopp kaffe.

Fremgangsmåte

Denne oppskriften gir ca 20 stk a 50 gram.

Ha salt, mel, smør og vann i kjøkkenmaskinen med eltekrok.

Sjekk at konsistensen er bra. Føles deigen for tørr, har du i litt mer væske.

Sett deigen i kjøleskapet i 1 time. Husk å dekke med plastfolie slik at den ikke tørker.

Kjevle- og bretteprosessen:
Kjevle ut deigen til en rute. Legg smør inni ruten i form av et kvadrat.

Når du nå ser på deigen, skal du se 4 «lapper» eller trekanter av deig som det ikke ligger smør på.

Disse skal brettes over smøret. Snu det hele slik at skjøten ligger ned mot benken og kjevle leiven én vei slik at du får et rektangel.

Rektangelet ligger nå avlangt med de korte sidene opp.

Vri dette 90 grader slik at de korte sidene ligger mot siden. Brett leiven i 3 og snu leiven igjen med skjøten ned.

Gjenta denne prosessen 3 ganger. Du har da fullført følgende regnestykke: 3x3x3x3x3x3=729 som gir antall lag i en perfekt butterdeig.

Slik lager du Palmier:
Nå kan du dele opp deigen i deler.

En Palmier veier ca. 50 gram, så om du vil lage 10 stykker, bruker du 500 gram av deigen. Kjevle deigen til en leiv som er 30×70 cm.

Strø sukker på og brett leiven inn mot midten 4 ganger. Til sammen er det brettet 8 ganger. Kutt kjeksene i 1 cm tykke skiver og legg dem på bakepapir. Stek ved 180 grader i ca 20-25 minutter.

TIPS: Butterdeig smaker godt som pai, terte eller bare surret rundt pølser. Ha butterdeig i fryseren og du har alltid mulighet til å lage noe godt. Enten det er salt eller søtt.
 
 

Sendt inn av Anne Brith Davidsen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
De beste ribbeoppskriftene fra langtidsstekt ribbe til porchetta
Julemat
Oppskrifter ribbe

De beste ribbeoppskriftene fra langtidsstekt ribbe til porchetta

Her er oppskriftene du trenger for å servere perfekt ribbe, ikke bare på julaften, men også når du har lyst på en ny smak.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Så lekker kan juletorsken bli
Dagens rett

Så lekker kan juletorsken bli

For mange er torsk toppen av lykke til jul, og det er ikke rart når du får den servert slik som her i mandelpotetsuppe med spinat og hollandaise

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Når beaujolais nouveau er vel over, er det tid for å gå tilbake til ekte vare
+
Godbiter i pollisten

Når beaujolais nouveau er vel over, er det tid for å gå tilbake til ekte vare

Det er ikke til å komme fra at det er med beaujolais fra de 10 cru-ene, at det blir spenning. Og denne for Norge nye produsenten overbeviser stort.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Super syrah i flere innpakninger – på et pol nær deg
+
Ukens vin

Super syrah i flere innpakninger – på et pol nær deg

Tre virkelig gode syraher servert på ulike måter, men fra samme magiske hånd.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik lager du julestemning på et øyeblikk
Dagens rett
Rugbrød med medisterkake og bacon

Slik lager du julestemning på et øyeblikk

Her får du en smakfull og enkel oppskrift som er perfekt nå i juleinnspurten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Klar for en ny måte å lage juleribbe på - med garantert sprø svor?
Dagens rett
Ribbe i melk

Klar for en ny måte å lage juleribbe på - med garantert sprø svor?

Det er lov til å eksperimentere med julematen, og her får du en oppskrift på en spennende vri på den tradisjonelle ribba.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her