Pavlova-krans med grapefruktcurd
Foto: Dansukker.no

Pavlova-krans med grapefruktcurd

Vinterens vakreste, sprøeste og beste krans. En herlig luksuriøs dessert å avslutte året med.

Fremgangsmåte

  1. Sett ovnen på 125 °C. 
  2. Visp eggehvitene til et fast skum, og tilsett halvparten av sukkeret under visping.
  3. Visp i 5 minutter.
  4. Tilsett resten av sukkeret og vaniljesukkeret, og visp videre i 5 minutter. Vend inn maisstivelse og eddik. 
  5. Tegn en sirkel med ca. 22 cm diameter på et bakepapir, og legg den på et bakebrett. Sprøyt eller klatt ut ca. 10 runde topper i en sirkel. Bruk en skje til å lage en liten fordypning i hver topp. Stek i nedre delen av ovnen i ca. 1 ½ time. Slå av varmen og la marengsen avkjøles i ovnen med ovnsdøren på gløtt.
  6. Gjør klar curden. Bland juice, egg og syltesukker i en kasserolle. La koke under omrøring til curden har tyknet. Slå av varmen og rør inn smøret. Skjær grapefrukten i skiver som du legger i en skål. Rør inn kardemomme og melis.
  7. Montering:
    Pisk fløten til luftig krem. Sprinkle over curden og legg på en kremdott. Topp med grapefrukt og hakkede pistasjnøt

Har du lyst til å bake en annen Pavlova så se her

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få ukens kake som nyhetsbrev

Sendt inn av Dansukker.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Disse Jura-vinene må du rett og slett prøve
+
Godbiter i pollisten

Disse Jura-vinene må du rett og slett prøve

Produsenten tilhører det øvre sjiktet i Jura, men er ikke like kjent som sine svært så berømte naboer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris
+
Ukens vin

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris

Den østre delen av Friulis sauvignon blanc-stil er vel verd å teste ut. Denne er dessuten et knallkjøp. Og en drøm til årets første asparges.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave
+
Godbiter i pollisten

Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave

Denne klassikeren av en Chianti Classico er i særdeles god form om dagen – perfekt til peiskosen eller dine beste kjøttretter. Her får du vite hvorfor.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven
+
Ukens vin

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven

Den er dessuten en gammel kjenning som det er veldig gledelig at igjen er tilgjengelig.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Speilsalen første utenlandske restaurantgjest hos Gusbourne

Det var i anledning Gusbournes Chef Series at Speilsalen fylte popup-restauranten på vingården i Kent.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Her finner du mars-utgaven 2026 av Apéritif magasin
+

Her finner du mars-utgaven 2026 av Apéritif magasin

Vi har besøkt Tabuno i Bjørvika, Potong i Bangkok og Tlecān i Mexico City - alle med sterke kvinner ved roret. Dette er bare litt av det du kan lese i siste utgave av magasinet Apéritif.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her