Penne med reker og artisjokker (Penne ai Gamberi e Carciofi)

Fremgangsmåte

Sett frem en bolle med kaldt vann blandet med sitronsaften. Skjær evt stilker av artisjokkene, og skjær av toppene. Ta av harde og misfargede blader.

Skjær artisjokkene i fire på langs, og fjern skjegget fra midten. Til slutt skjærer du artisjokkene i ½ cm tykke skiver på tvers, og har dem i bollen med vann.

Slå vannet av artisjokkene og tørk dem med kjøkkenpapir. Varm oljen i en teflonpanne og ha i artisjokkene, hvitløk og halvparten av mynten og persillen.

Salte og pepre godt. La det surre over svak varme under stadig omrøring i ca 10 minutter eller til artisjokkene kjennes møre når du stikker en spiss kniv i dem.

I mellomtiden koker du pastaen i en stor kjele med saltet vann etter anvisningen på pakken.

Ha rekene i pannen, bland godt og varm forsiktig opp i et par minutter.

Hell vannet av pastaen og ha den i en oppvarmet bolle. Tilsett smøret og bland til det er smeltet. Øs artisjokkblandingen over pastaen og bland godt.

Serveres straks, drysset med resten av urtene.

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
Denne knusktørre boblevinen har tatt Norge med storm
+
Ukens vin

Denne knusktørre boblevinen har tatt Norge med storm

Med en pris på 189,90 er den blitt en «go-to»-vin for mange på jakt etter noe som både er rimelig og ikke minst godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Verdens mest bærekraftige restaurant har også tre stjerner
+

Verdens mest bærekraftige restaurant har også tre stjerner

Aponiente har ikke bare tre Michelinstjerner, men er også verdens mest bærekraftige restaurant som vekker oppmerksomhet langt utenfor Spanias grenser, og ikke bare for maten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

En flaske liebfraumilch til nesten samme pris som for en treliter?
+
Godbiter i pollisten

En flaske liebfraumilch til nesten samme pris som for en treliter?

Ja, det er et dristig påfunn som fortjener oppmerksomhet fordi kvaliteten er av en annen verden.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Smakskraft behøver ikke bety høy alkohol
+
Ukens vin

Smakskraft behøver ikke bety høy alkohol

Med 12 prosent er denne rødvinen beviset at også varmklima-vinområder kan lage en vin med både kraft og friskhet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik skaper du feststemning på en tirsdag: Krydderstekt laks med ovnsbakte rotgrønnsaker
Dagens rett

Slik skaper du feststemning på en tirsdag: Krydderstekt laks med ovnsbakte rotgrønnsaker

Med denne vrien på en hverdagslig laksemiddag, skaper du fest selv midt i uka.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Grappakongen Poli tenker nytt - igjen
+

Grappakongen Poli tenker nytt - igjen

Ikke bare startet Poli ginbølgen i Italia, de har også laget whisky – nok en gang i en klasse for seg. Men grappa er fortsatt hjertebarnet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her