Penne med reker og artisjokker (Penne ai Gamberi e Carciofi)

Fremgangsmåte

Sett frem en bolle med kaldt vann blandet med sitronsaften. Skjær evt stilker av artisjokkene, og skjær av toppene. Ta av harde og misfargede blader.

Skjær artisjokkene i fire på langs, og fjern skjegget fra midten. Til slutt skjærer du artisjokkene i ½ cm tykke skiver på tvers, og har dem i bollen med vann.

Slå vannet av artisjokkene og tørk dem med kjøkkenpapir. Varm oljen i en teflonpanne og ha i artisjokkene, hvitløk og halvparten av mynten og persillen.

Salte og pepre godt. La det surre over svak varme under stadig omrøring i ca 10 minutter eller til artisjokkene kjennes møre når du stikker en spiss kniv i dem.

I mellomtiden koker du pastaen i en stor kjele med saltet vann etter anvisningen på pakken.

Ha rekene i pannen, bland godt og varm forsiktig opp i et par minutter.

Hell vannet av pastaen og ha den i en oppvarmet bolle. Tilsett smøret og bland til det er smeltet. Øs artisjokkblandingen over pastaen og bland godt.

Serveres straks, drysset med resten av urtene.

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
Corral de la Moreria: Hvor Michelin-mat og flamenco spiller på samme strenger
+

Corral de la Moreria: Hvor Michelin-mat og flamenco spiller på samme strenger

Corral de la Moreria i Madrid er verdens eneste restaurant der flamenco deler scene med en Michelin-stjerne. Og et av 1000 steder du må besøke før du dør. Det var også her John Lennon tilbrakte en hel natt for å lære flamencogitarens mysterier.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Slik kom Extremadura på den gastronomiske reiseruta
+

Slik kom Extremadura på den gastronomiske reiseruta

Området som har gitt spansk gastronomi pata negra-grisen, har først med Atrio, nå med tre Michelin-stjerner, fått plassen det fortjener.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Feir kjærligheten med disse lekre boblene fra et pol nær deg
+
Godbiter i pollisten

Feir kjærligheten med disse lekre boblene fra et pol nær deg

En chardonnaychampagne er å finne på de 60 + største polutsalgene – perfekt for valentinsdagen den 14. februar.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Sikre deg en ny og ungdommelig rimelig smak av Rioja
+
Ukens vin

Sikre deg en ny og ungdommelig rimelig smak av Rioja

Selv om druen er tempranillo og området er Rioja, snakker vi om en hvitvin.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Eksklusiv vertikalsmaking med 9 viner og snacks
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Eksklusiv vertikalsmaking med 9 viner og snacks

Kullt inviterer deg til vertikalsmaking den 12. mars. Her får du smake viner fra 3 av de beste appellasjonene i Bordeaux, kombinert med 5 snacksretter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Sett i gang å bake: Inviter til bollefest på fastelavn
Guide

Sett i gang å bake: Inviter til bollefest på fastelavn

Ingen fastelavnssøndag uten boller. Bruk derfor oppskriftene og supertipsene du finner her, og du er med på å sikre fastelavnsbollens fremtid.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her