Rauls sjømatpanne
Foto: Margaret de Lange

Rauls sjømatpanne

Ingredienser

1 stor rødløk
3 fedd hvitløk
3 dl olivenolje
5 ferske modene tomater
2 røde paprika
2 grønne paprika
300 gr ris
1½ l vann
rikelig med fersk persile, koriander og peppermynte
100 gr breiflabb filet + lever
200 gr kveitefilet
200 gr kongereker
200 gr blåskjell
200 gr kongekrabbe
¼ l fløte
¼ l crème fraîche
2 ts salt
pepper
chillipepper
1 glass hvitvin, tørr

Fremgangsmåte

Finhakk hvitløken og tilsett løken mot slutten av stekeperioden.

Skjær et kryss i skinnet på tomatene og skåld dem raskt i kokende vann. Ha tomatene over i iskaldt vann og dra av skinnet.

Del tomatene i båter og ta ut innmaten, hakk tomatene.

Grill paprikaene under grillelementet til de har fått sorte blærer. Ta dem ut og la de avkjøles litt før du legger dem i en plastpose som du lukker.

La paprikaene avkjøles videre til du kan håndtere dem og skrell så av skallet på parikaene. Del dem i to og ta ut frø og hinner. Hakk paprikaen.

Ha tomater og paprika i pannen med løken. Tilsett ris og vann og la trekke i ca 5 minutter før du tilsetter fisk og sjømat i biter, samt hel flatpersille og koriander bundet sammen med tråd.

La trekke i 10 minutter før du tar ut persillen og korianderen. Tilsett salt, pepper og chili etter smak.

Skru ned varmen og bland inn vin, fløte og crème fraîche som koker litt inn. Server med et dryss av fersk koriander og persille.

Sendt inn av Raul Sales, OsloOppskriften er sendt inn som et bidrag til NM for amatørkokk 2008

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
På Mahaniyom Bar i Bangkok er de hekta på blekk - som blir til helt unike drinker
+

På Mahaniyom Bar i Bangkok er de hekta på blekk - som blir til helt unike drinker

På baren Mahaniyom i Bangkok går man nye veier for å skape annerledes smaksopplevelser hvor drinkene får navn etter hovedingrediensen: Cow, Pomelo og Squid er akkurat det du tror.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Le Du i Bangkok: Larver og biller som fine dining
+

Le Du i Bangkok: Larver og biller som fine dining

Thitid Tassanakajohn på stjernerestauranten Le Du i Bangkok ønsker å nytolke det mangfoldige thai-kjøkkenet i en fine dining-setting, og det innebærer også bruk av insekter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Denne vinen og druesorten slutter aldri å fascinere
+
Godbiter i pollisten

Denne vinen og druesorten slutter aldri å fascinere

Hvordan det er mulig å lage en rødvin med så mye karakter og eleganse og likevel bare 11,5 prosent alkohol. Og så finnes den på de fleste større pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

For 200 kroner får du en virkelig herlig rødvin
+
Ukens vin

For 200 kroner får du en virkelig herlig rødvin

Den finnes dessuten i de fleste polhyller og er perfekt å ta med seg på vinterferien – også om den tilbringes hjemme.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lag noe ekstra godt og lettvint av restene
Dagens rett
Omelett med spekeskinke og gressløk

Lag noe ekstra godt og lettvint av restene

Har du gode egg og enten spekeskinke, annen spekemat eller kjøtt, eller kanskje skalldyr eller fisk til overs etter helgen, ja, da har du en super restemiddag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

By på nydelig fiskesuppe med sesongens beste råvare
Dagens rett

By på nydelig fiskesuppe med sesongens beste råvare

Nå er skrei å få tak i overalt. Og med denne oppskriften på fiskesuppe med skrei og små grønnsaker, blir det fest på tallerkenen.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her