Rauls sjømatpanne
Foto: Margaret de Lange

Rauls sjømatpanne

Ingredienser

1 stor rødløk
3 fedd hvitløk
3 dl olivenolje
5 ferske modene tomater
2 røde paprika
2 grønne paprika
300 gr ris
1½ l vann
rikelig med fersk persile, koriander og peppermynte
100 gr breiflabb filet + lever
200 gr kveitefilet
200 gr kongereker
200 gr blåskjell
200 gr kongekrabbe
¼ l fløte
¼ l crème fraîche
2 ts salt
pepper
chillipepper
1 glass hvitvin, tørr

Fremgangsmåte

Finhakk hvitløken og tilsett løken mot slutten av stekeperioden.

Skjær et kryss i skinnet på tomatene og skåld dem raskt i kokende vann. Ha tomatene over i iskaldt vann og dra av skinnet.

Del tomatene i båter og ta ut innmaten, hakk tomatene.

Grill paprikaene under grillelementet til de har fått sorte blærer. Ta dem ut og la de avkjøles litt før du legger dem i en plastpose som du lukker.

La paprikaene avkjøles videre til du kan håndtere dem og skrell så av skallet på parikaene. Del dem i to og ta ut frø og hinner. Hakk paprikaen.

Ha tomater og paprika i pannen med løken. Tilsett ris og vann og la trekke i ca 5 minutter før du tilsetter fisk og sjømat i biter, samt hel flatpersille og koriander bundet sammen med tråd.

La trekke i 10 minutter før du tar ut persillen og korianderen. Tilsett salt, pepper og chili etter smak.

Skru ned varmen og bland inn vin, fløte og crème fraîche som koker litt inn. Server med et dryss av fersk koriander og persille.

Sendt inn av Raul Sales, OsloOppskriften er sendt inn som et bidrag til NM for amatørkokk 2008

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Beste langhe nebbiolo, like bra som barolo, til halve prisen
+
Godbiter i pollisten

Beste langhe nebbiolo, like bra som barolo, til halve prisen

Når du ikke har råd til barolo eller ikke orker å vente til den blir drikkeklar, er dette et veldig godt alternativ – signert en av de beste.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Med disse er du i akevitthimmelen - men det er 227 andre å velge blant
+
Tester
Den store akevittguiden

Med disse er du i akevitthimmelen - men det er 227 andre å velge blant

Her er oversikten over årets nye akevitter og de 230 akevittene Apéritif har testet de siste årene og som fortsatt er å få tak i. Selvsagt med forslag til hva du kan bruke dem til.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Her får du et nytt syn (og smak) på chilensk vin
+
Godbiter i pollisten

Her får du et nytt syn (og smak) på chilensk vin

Gjennom gamle og upodete vinstokker, økologisk dyrking og forsiktig vinmaking skaper De Martino et nytt og spennende møte med chilensk vin.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Old-school rødvinskupp fra Portugal
+
Ukens vin

Old-school rødvinskupp fra Portugal

149,90 er utrolig billig for denne økologiske vinen som representerer en solid tradisjon fra det indre av det portugisiske høyland.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Fyll kyllingfileten med godsaker
Dagens rett
Kyllingfilet fylt med krydder og ost

Fyll kyllingfileten med godsaker

Gjør kyllingfileten sommerlekker med sesongens friske grønnsaker. Med denne oppskriften og drikkeforslaget er du på sikker grunn.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

37 år gammel hvitvin til uvirkelig pris
+
Ukens vin

37 år gammel hvitvin til uvirkelig pris

Eller en 16 år gammel merlot til samme pris – begge kommer med en spesiell historie.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her