Satayspyd av svin
Trond Moi

Satayspyd av svin

Dette deilige spydet er det Trond Moi fra Bølgen & Moi, som vil at du skal servere.

Fremgangsmåte

Skjær opp ben- og fettfritt kjøtt av svin, 150 g pr porsjon, i svært tynne skiver, 2x10 cm. Bland 1 dl sitronjuice, 1dl olivenolje, 1 cm frisk, finhakket ingefær, skall av 1/4 appelsin, skåret i tynne strimler og finhakket, 2 ts paprikapulver, 1/2 ts chilipulver, 1 ts karri. Hell over kjøttet og la ligge i kjøelskap natten over. Tre kjøttbitene på trepinner. Stek spydene i smør, ca ett minutt på hver side.
 
Skyll godt og riv opp assortert salat, som lollo, rapid, frisé eller det du har for hånden. Legg det i en haug på tallerkene. Drypp over vinaigrette som du lager av 1 ss Dijon-sennep, 2 ss vineddik og 1,5 dl olivenolje. Smak til med salt og pepper. Lag en saus av 1 dl peanøtter, 1 dl hakkede tomater, 1/2 ss frisk, finhakket ingefær, 4 ss appelsinjuice, tilsett litt av marinaden og kjør sammen i en foodprocessor. Gi sausen et oppkok. Smak til med salt. Rør i en smørklump. Sausen fordeles i små skåler som settes på hver tallerken slik at spydene kan dyppes oppi. Skjær agurk i staver og rødløk i ringer. Anrett som på bildet og server med jasminris hvis den skal brukes som hovedrett. Passer like godt som for- eller smårett.
 
En smaksrik rett og en motpol til svinekjøtt i ribbeform. Perfekt mat for den litt matleie.
 
Oppskrift Trond Moi, Bølgen & Moi
 

Sendt inn av Trond Moi

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Lisboa har for godt kvittet seg med billigvinstempelet
+

Lisboa har for godt kvittet seg med billigvinstempelet

At Lisboa har fått flere underområder i DOC-klassen, har løftet kvaliteten betydelig. I hvert fall har det medført økt synlighet for en rekke mindre produsenter som lager vin med tydelig terroirkarakter og som respekterer områdets lange tradisjon.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Kveite med smørsaus og mandelpotetpure - garantert feststemning
Dagens rett

Kveite med smørsaus og mandelpotetpure - garantert feststemning

Denne oppskriften har veldig klassiske ingredienser, men smaker ikke mindre spennende av den grunn.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Her ser du en av de mestvoksende vinstilene på polet
+
Godbiter i pollisten

Her ser du en av de mestvoksende vinstilene på polet

Vi snakker om tysk pinot noir i flaske. Men ukens godbit er ikke hvilken som helst, for denne byr på sykt god valuta for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Dette er så nært en barolo som mulig, men uten den lange modningen
+
Ukens vin

Dette er så nært en barolo som mulig, men uten den lange modningen

Selv om druematerialet er nebbiolo fra toppmarker i La Morra, er prisen halvparten..

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Prøv denne lettlagete wokpannen med kylling
Dagens rett

Prøv denne lettlagete wokpannen med kylling

Med denne gode oppskriften lager du raskt en fest midt i uken, og når du marinerer kyllingen blir woken om mulig enda bedre.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

På søndag blir det en riktig så staselig middag med helstekt kylling
Dagens rett

På søndag blir det en riktig så staselig middag med helstekt kylling

Denne oppskriften på helstekt kylling er inspirert av en måte å tilberede villfugl på.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her