Scampi og flyndre i pernodsaus
Foto: iStockphoto

Scampi og flyndre i pernodsaus

Scampi og flyndre som får smaken av Pernod må bare bli godt. Det er sausen som gjør retten. Her er oppskriften du ikke vil angre på at du har prøvd.

Fremgangsmåte

Rens scampi. Fjern også tarmen som ligger langs ryggen (noen ganger er den tom og da er den blank, ellers er den mørk og dermed lett å se). Del fiskefileten i serveringsbiter.

Smelt smøret i en stekepanne. Tilsett fennikelfrø og sjalottløk og fres til løken er myk. Tilsett hvitvinen og Pernod og kok inn til 2/3 gjenstår. Tilsett kremfløte og kok litt inn. Tilsett flyndrefilet og la trekke i et par minutter. Gjenta med scampiene.

Pynt med frisk kjørvel ellerruccula og server med smørdampede sukkererter og asparges samt kokte nypoteter.

Se alle de lekre rettene du trenger Pernod til

Mange flere oppskrifter med scampi finner du her

Her kan du søke i Apéritifs drinkbase med over 2000 oppskrifter

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige bartender enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne

Få ukens drink som nyhetsbrev 

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
IPA-hylla med norsk påfyll og sider som danker ut alt annet
+
Tester

IPA-hylla med norsk påfyll og sider som danker ut alt annet

Det er noe av nyhetene for øl i basis og sider/fruktvin i basis og BU.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Den klassiske drinken Black Velvet ble faktisk skapt som en sørgedrink
+
Ukens drink

Den klassiske drinken Black Velvet ble faktisk skapt som en sørgedrink

Mørkt øl fra butikk eller polet som friskes opp av vin med bobler, prosecco, cava eller champagne - det du måtte ha for hånden - fungerer også i Norge i den tiden vi er inne i nå. Og den kan lages som alkoholfri uten tap av kraft.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sørfranske rødviner i en klasse for seg
+
Godbiter i pollisten

Sørfranske rødviner i en klasse for seg

Takket være naturlige metoder, biodynamisk drift og råd fra en kultprodusent, har denne historiske Languedoc-produsenten fått en nystart, men ikke helt uten dramatikk.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben
+
Ukens vin

Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben

159,90 er virkelig billig i dagens prisleie, og i hvert fall når den er så vellaget som denne.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Enestående italienske viner til 5-retters meny på Klosteret
Matkurs og vinkurs
Winedinner 17. september i Oslo

Enestående italienske viner til 5-retters meny på Klosteret

La deg forføre av disse populære sicilianske vinene kombinert med en smakfull meny satt sammen av kokkene på Klosteret.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gamle kjenninger redder basisnyhetene i september
+
Tester

Gamle kjenninger redder basisnyhetene i september

Men de to favorittene får også støtte av andre velkjente navn samt noen gode nykommere, inkludert i det virkelige budsjetthjørnet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her