Sesamørret på spinatseng
Foto: Istock

Sesamørret på spinatseng

Denne retten smaker fantastisk godt.Når den kjære fisken får følge av så mye godt garanterer vi at du vil lage den flere ganger.

Fremgangsmåte

Fjern alle bein i fileten. Skrell hvitløksfedd og stryk dem over fisken.

Skjær deretter feddene i smale skiver og stikk dem inni langs midten på fileten. Press over litt limesaft.

Smør sesamoljen over fisken. Strø på Maldonsalt og kvern over pepper. Strø sesamfrø over.

Legg fiskefilet med skinnsiden ned i smurt ildfast form og stek midt i ovnen på 200 grader i ca 20-25 min til fisken er gylden og såvidt gjennomstekt.

Tomater:
Pakk cherrytomater, litt basilikum, 1/2 lime i båter og litt olivenolje i aluminiumsfolie og bak sammen med fisken i ovnen.
 
Saus:
Fjern de grove stilkene på spinatbladene og skyll bladene.
 
Legg i gryte med litt vann i bunnen (ca. 1 dl). Strø på havsalt. Gi et oppkok slik at spinaten faller sammen og mykner. Ha i fløten, og mos spinat/fløte blandingen med stavmikser til bladene er godt oppløst (alternativ bruk blender).
 
Ha i en buljongterning (oksekraft), pepper og smak til med mer salt etter behov. Gi et oppkok og strø på strømaizena (hvit) til passe fylde. Hold varm.

Legg fiskestykket oppå en seng av spinatsaus, og garnér med de bakte tomatene.

Serveres med villris, spaghetti eller kokte ratte-poteter.

Flere deilige retter med ørret finner du her

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Åse Ytreland, Nesbru

Drikke som passer til denne oppskriften

  • Frankrike
    Frankrike
    Volum: 0.75 l Pris: 159.90 kr Bestillingsutvalget
    84 POENG
Forsiden akkurat nå
Helgrillet fjellørret med spicy agurksalat er uimotståelig
Dagens rett

Helgrillet fjellørret med spicy agurksalat er uimotståelig

Det er knapt noe som smaker mer av sommer enn grillet fisk, og griller du den hel bevarer du alle de gode smakene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Tandoorikylling lager du enkelt i steikeovnen
Dagens rett

Tandoorikylling lager du enkelt i steikeovnen

For her er det krydderet tandoori masala som gjør susen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Kule hvitviner som gjenskaper historien
+
Godbiter i pollisten

Kule hvitviner som gjenskaper historien

Sherry har en gyllen fortid, før forsterkningen, som stadig flere yngre vinmakere henter fram igjen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene
+
Ukens vin

Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene

Denne spanske hvitvinen gjør en super jobb som erstatning og ikke minst byr den på veldig god valuta for pengene på 60+ pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Hekta på sushi og ramen? Da må du prøve denne japanske klassikeren okonomiyaki
Dagens rett

Hekta på sushi og ramen? Da må du prøve denne japanske klassikeren okonomiyaki

Salt, eksotisk og velsmakende. Okonomiyaki – en type japansk pannekake - gir oss de beste smakene fra det japanske kjøkkenet, og er et utmerket valg til fredagskosen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Alkoholfrie drinker som har gått sin seiersgang gjennom festivalsommeren - disse lager du hjemme
+
Ukens drink

Alkoholfrie drinker som har gått sin seiersgang gjennom festivalsommeren - disse lager du hjemme

Empress' kombuchaer er det ultimate startpunkt for å lage alkoholfrie drinker som gir umiddelbart lyst på en til. Og så er det bare å kjøre på.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her