Shepherd's Pie
Foto: Kim Holthe

Shepherd's Pie

Shepherd's Pie er en tradisjonell engelsk rett som består av en kjøttgryte laget på lammedeig med gratinert potetmos på toppen.

Fremgangsmåte

Tin ertene.

Renskjær kjøttet og del det i terninger à 3x3 cm. Ta vare på kjøttbeina. Varm oljen i en vid steikepanne eller gryte. Brun kjøttet eller kjøttdeigen over middels varme i ca 10 minutter. Hell av fettet og tilsett løk, gulrøtter, hvitløk, øl, vin og kraft. Kok opp og la trekke ved svak varme i 10-12 minutter til 30 minutter avhengig av om det er kjøtt eller deig du bruker. Tilsett Worcestershire-saus eller HP-saus samt urtene og la småkoke videre i 10-20 minutter. Tilsett ertene og smøret. Kok opp og smak så til med salt og pepper.

I mellomtiden skreller og koker du potetene til de er helt møre. Hell av vannet og damp potetene tørre. Tilsett smør, spe med melk og ha i osten til slutt. Ha i gressløken og rør godt. Smak til med salt og hvit pepper.

Hell kjøttblandingen i en dyp ildfast form (ca 30 cm diameter). Fordel potetmosen jevnt utover. Sett inn i ovnen ved 180 grader i 20-30 minutter til potetmosen har fått gylne flekker.

Server med HP Sauce og lun rødkålsalat.

Rødkålsalat:
Snitt kålen fint. Varm oljen i en wokpanne eller stekepanne og stek kålen myk på svak varme.
 
Etter ca 5 minutter tilsettes eplene som på forhånd er skrelt og skåret i tynne båter. La surre videre i 5 minutter. Tilsett eplesidereddik og brunt sukker, bland godt og la surre ytterligere 5 minutter. Tilsett smør og rør godt. Hai en salatbolle og bland inn ruccola.
 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Spesialpol: Flotte whiskyer fra nord og vest, men også sør og øst
+
Tester

Spesialpol: Flotte whiskyer fra nord og vest, men også sør og øst

Verdens nordligste destilleri slår til igjen, og en av bourbonfavorittene likeså. For dem som vil ha skotsk whisky for alle penga, får også sitt blant septembernyhetene på spesialpolet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Sjekk ut siste utgave av Aperitif magasin
+

Sjekk ut siste utgave av Aperitif magasin

Utdrag fra septembermenyen: Kjøtt uten kraftfor og tilsetninger og kokkene som bidro til sommerens VM-suksess. Wachau i endring og Spanias 23. Vino de Pago.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

At disse vinene er unike, er ingen floskel
+
Godbiter i pollisten

At disse vinene er unike, er ingen floskel

De bærer dessuten sine fantasinavn veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg
+
Ukens vin

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg

Joana Maçanita er søsteren til geniforklarte Antonio Maçanita og hun lager stadig lekrere vinene fra vingården i Douro.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Moderne julemat møter prisbelønte toppviner fra Tyskland
Matkurs og vinkurs
Winemakersdinner 05. november i Oslo

Moderne julemat møter prisbelønte toppviner fra Tyskland

Opplev en helt spesiell kveld der moderne norske juleklassikere møter noen av Badens mest spennende viner. Her får du møte «Next Generation Winemaker of the Year”, Johanna Bernhart.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

At fransk whisky får økt interesse, er et fenomen som er kommet for å bli
+

At fransk whisky får økt interesse, er et fenomen som er kommet for å bli

Whisky er franskmenns favorittbrennevin. Da er det ikke mer enn rimelig at franske destillerier lager sin egen whisky. Med stor suksess. Ikke uventet gjør de det på sin måte i stedet for å kopiere naboene i nord.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her