Shepherd's Pie
Foto: Kim Holthe

Shepherd's Pie

Shepherd's Pie er en tradisjonell engelsk rett som består av en kjøttgryte laget på lammedeig med gratinert potetmos på toppen.

Fremgangsmåte

Tin ertene.

Renskjær kjøttet og del det i terninger à 3x3 cm. Ta vare på kjøttbeina. Varm oljen i en vid steikepanne eller gryte. Brun kjøttet eller kjøttdeigen over middels varme i ca 10 minutter. Hell av fettet og tilsett løk, gulrøtter, hvitløk, øl, vin og kraft. Kok opp og la trekke ved svak varme i 10-12 minutter til 30 minutter avhengig av om det er kjøtt eller deig du bruker. Tilsett Worcestershire-saus eller HP-saus samt urtene og la småkoke videre i 10-20 minutter. Tilsett ertene og smøret. Kok opp og smak så til med salt og pepper.

I mellomtiden skreller og koker du potetene til de er helt møre. Hell av vannet og damp potetene tørre. Tilsett smør, spe med melk og ha i osten til slutt. Ha i gressløken og rør godt. Smak til med salt og hvit pepper.

Hell kjøttblandingen i en dyp ildfast form (ca 30 cm diameter). Fordel potetmosen jevnt utover. Sett inn i ovnen ved 180 grader i 20-30 minutter til potetmosen har fått gylne flekker.

Server med HP Sauce og lun rødkålsalat.

Rødkålsalat:
Snitt kålen fint. Varm oljen i en wokpanne eller stekepanne og stek kålen myk på svak varme.
 
Etter ca 5 minutter tilsettes eplene som på forhånd er skrelt og skåret i tynne båter. La surre videre i 5 minutter. Tilsett eplesidereddik og brunt sukker, bland godt og la surre ytterligere 5 minutter. Tilsett smør og rør godt. Hai en salatbolle og bland inn ruccola.
 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Super syrah i flere innpakninger – på et pol nær deg
+
Ukens vin

Super syrah i flere innpakninger – på et pol nær deg

Tre virkelig gode syraher servert på ulike måter, men fra samme magiske hånd.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Credo på Nasjonalbiblioteket er en unik satsing på matkulturformidling
+

Credo på Nasjonalbiblioteket er en unik satsing på matkulturformidling

Heidi Bjerkans Credo har gjenoppstått i sin tredje og helt nye versjon på Nasjonalbiblioteket i Oslo, hvor formidling av ekte matkultur er hovedmålet – og det for alle budsjetter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Disk opp med unike hvitviner til den norske sjømaten
+
Godbiter i pollisten

Disk opp med unike hvitviner til den norske sjømaten

Det som gjør dem så spesielle er at de er laget av druer som kunne vært brukt til den letteste sherrystilen, men uten spritforsterkning.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Denne knusktørre boblevinen har tatt Norge med storm
+
Ukens vin

Denne knusktørre boblevinen har tatt Norge med storm

Med en pris på 189,90 er den blitt en «go-to»-vin for mange på jakt etter noe som både er rimelig og ikke minst godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Når tilbehøret er i boks, er middagen klar
Dagens rett
Rødkålsalat med fiken og søtpotet

Når tilbehøret er i boks, er middagen klar

Denne juleinspirerte salaten passer sammen med alt det gode du har i kjøleskapet for tiden. Og rødkål bør være i enhver grønnsaksskuff i ukene framover.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Juleskinke og rødkål i paien er kjempegodt
Dagens rett

Juleskinke og rødkål i paien er kjempegodt

Har du rester igjen etter førjulsfesten, er det en pai du skal lage. Prøv bare denne oppskriften selv med juleskinke og rødkål.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her