Sjokolade-crêpes med eple og aprikosfyll
Apéritif

Sjokolade-crêpes med eple og aprikosfyll

Crêpes med sjokolade er kos som går rett i hjertet på alle familiens medlemmer

Ingredienser

125 g hvetemel
2 ss bakekakao
1 egg
1 eggeplomme
3 dl skummet melk
1 ss olivenolje + litt ekstra til steking
Fyll:
2 epler, skrelt og utkjernet og grovhakket
2 ss farin
½ ts muskat
saft og revet skall av 1 appelsin
3-4 friske aprikoser, utkjernet og delt i fire
melis til dryss

Fremgangsmåte

Start med pannekakerøren: Sikt hvetemel og kakaopulver i en stor bolle og lag en grop i midten. Pisk sammen de øvrige ingrediensene. Hell blandingen opp i melet og pisk til en glatt røre. La den stå og svelle i ca 30 minutter.

Lag fyllet mens du venter. Legg eplebitene i en tykkbunnet gryte sammen med sukker, muskat, appelsinsaft og appelsinskall. La det få et oppkok, slå ned varmen, dekk til med lokk og la det småkoke i 3 minutter. Ha i aprikosene og la det koke videre i 3 minutter til, til frukten er mør.

Pensle en klebefri stekepanne med litt olje og varm den opp. Hell i litt av røra og hell pannen fram og tilbake slik at røra dekker hele bunnen. La den steke på middels varme i 1-2 minutter, til pannekaka begynner å boble. Snu den med stekespade og stek den på den andre siden. Legg den ferdigstekte pannekaken på et matpapir og lag flere pannekaker på samme måten. Røra skal holde til 10 pannekaker.

Server pannekakene fylt med eple- og aprikosblandingen og med et lett melisdryss over.

Her finner du mange spennende oppskrifter på pannekaker

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Her får du svært så praktiske kokketips

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
God burgund finnes også på ditt nærmeste pol
+
Godbiter i pollisten

God burgund finnes også på ditt nærmeste pol

Og det til det som i dag må kalles en svært gunstig pris.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Under radaren: gunstig priset chenin signert mestere
+
Ukens vin

Under radaren: gunstig priset chenin signert mestere

Denne nyheten snek seg unna all oppmerksomhet i juli, men noen pol har kjent sin besøkelsestid, og det er fortsatt vin på lager.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Nå vil vi ha litt mer kraft i hvitvinen: det gir disse spanjolene
+
Godbiter i pollisten

Nå vil vi ha litt mer kraft i hvitvinen: det gir disse spanjolene

Men vi gir ikke slipp på friskhet og all moderasjon hva alkohol angår. Selv dette kan solsvidde Priorat stille opp med.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Sommerens beste hemmelighet i basisutvalget
+
Ukens vin

Sommerens beste hemmelighet i basisutvalget

Denne hvitvinen har nemlig alle kvalitetene vi leter etter, og det til en gunstig pris.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Når norske grønnsaker er så gode som nå, må de få spille hovedrollen
Dagens rett

Når norske grønnsaker er så gode som nå, må de få spille hovedrollen

Sommerkålen smaker fantastisk rå i en salat med en dressing som her. Matchet med bulgur, solmodne tomater og eventuelt litt spekemat, er middagen fullverdig.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Så godt som løken smaker nå, kan du spise den som den er uten å felle en eneste tåre. Men prøv gjerne en av disse oppskriftene
Guide
Oppskrifter med løk

Så godt som løken smaker nå, kan du spise den som den er uten å felle en eneste tåre. Men prøv gjerne en av disse oppskriftene

Løk er krykken gjennom hele vinteren, men som regel spiller den birollen. I disse oppskriftene får den lov å skinne litt ekstra. La deg inspirere til å bruke litt mer løk nå mens den er så fersk og god.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her