Skinnstekt torsk med appelsinsaus, appelsinkokte gulrøtter og perlebygg med ruccola
Bente Pihlstrøm

Skinnstekt torsk med appelsinsaus, appelsinkokte gulrøtter og perlebygg med ruccola

En torskemiddag du sent vil glemme.

Fremgangsmåte

  1. Skyll fisken i kaldt vann og tørk av. Strø godt med salt på og la ligge.
  2. Skyll perlebyggen i kaldt vann.
  3. Kok opp vann med grønnsaksbuljongen og ha i perlebyggen. La simre på svak varme i 20 minutter.
  4. Ta deretter av lokket og vend inn resten av kokevannet. Rett før servering vender du inn et par never oppklippet ruccola.
  5. Mens perlebyggen koker setter du på en kjele med appelsinjuice og stjerneanis. Når det koker har du i gulrøttene oppdelt i pene skiver. La koke til knapt mørt, og sil av appelsinjuicen
  6. Sett på stekepannen og ha i engod klatt smør. Gi fisken en omgang med kvernet pepper før du legger bitene med skinnsiden ned i det brunede smøret. La fisken steke på middels varme i 4 minutter, før du snur den og lar steke 2 minutter på den andre siden rett før servering.
  7. Mens fisken steker pisker du inn 200 g kaldt meierismør i terninger i appelsinjuicen.
  8. Legg først opp perlebygg midt på tallerkenen. På den ene siden legger du opp gulrotskiver. Legg en porsjon stekt fisk på toppen, før du legger et lite speil med saus på motsatt side av gulrøttene.

Tom for torskeideer? Her er de beste oppskriftene

Her finner du mange oppskrifter med torsk

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Kilde Bente Pihlstrøm

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Lag denne lekre komboen av steinbit og blåskjell- og epleragu
Dagens rett

Lag denne lekre komboen av steinbit og blåskjell- og epleragu

Helg betyr at et lekkert fiskemåltid skal på menyen. Denne gangen er det steinbit vi frister med. Og med tilbehør av ekstra god kvalitet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Denne klassikeren slår aldri feil - buffalo wings er den beste lørdagskosen
Dagens rett

Denne klassikeren slår aldri feil - buffalo wings er den beste lørdagskosen

Kyllingvinger med syrlig marinade og blåmuggostsaus er en kombinasjon som sitter. Pass på å lage ekstra mye.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Uberkule tyske kultviner
+
Godbiter i pollisten

Uberkule tyske kultviner

Ikke uventet er de signert en som gjør akkurat slik det passer ham.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep
+
Ukens vin

Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep

2025 er årgangen som ikke bare har gitt denne storselgeren ekstra fylde, men som også vil overbevise de som ikke er så fan av riesling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Ikke glem at pannekaker kan brukes til mer enn dessert - her med soppstuing
Dagens rett

Ikke glem at pannekaker kan brukes til mer enn dessert - her med soppstuing

Pannekaker har kommet litt i skyggen av tortillas, men de fungerer like godt når formålet er å pakke inn noe godt og salt. Som i dette tilfellet betyr en god og fyldig soppstuing.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Honning og appelsin gjør underverker på flere måter som i drinken Bee French
+
Ukens drink

Honning og appelsin gjør underverker på flere måter som i drinken Bee French

Når honning og appelsin kombineres med vodka og eggehvite, får du både en fyldig og smaksrik drink og en som gjør godt for hode, kropp og sjel.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her