Slik lager du berlinerboller
Foto: yuelan

Slik lager du berlinerboller

Fremgangsmåte

Bland de tørre ingrediensene. Varm melk og smør til kroppstemperatur og smuldre den ferske gjæren i. Bland den varme melken i melblandingen og tilsett ett egg.Sett deigen til heving på et lunt sted.
 
Kjevl ut en ca 1 cm tykk deig. Stikk ut runde kaker som er ca 5 cm i diameter. Legg en klatt syltetøy på den ene halvdelen, brett den andre over og trykk godt rundt kantene. La de heve på smurt plate og kok de i smult etterpå.
 
La de renne godt av på tørkepapir og rull de i sukker.
 

Kilde Mona-Lill Hanssen

Forsiden akkurat nå

Sensasjonelle Nikolai Haram Svorte tok gull i VM for sommelierer 2026

Det er første gang i historien at en norsk vinkelner har nådd så langt og slått ut 65 andre lands kandidater..

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Denne vrien på margarita passer høsten
+
Ukens drink

Denne vrien på margarita passer høsten

Større dybde i både sitrussmaken og i tequilaen gir en karakter på margaritaen som gjør den høstklar.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Hvem skulle tro at slik grenachekvalitet kom herfra?
+
Godbiter i pollisten

Hvem skulle tro at slik grenachekvalitet kom herfra?

McLaren Vale er mest kjent for sine shiraz, men disse viser hvor god grenache kan bli, i hendene på de rette folka.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp fra Bordeaux’ Haut-Médoc
+
Ukens vin

Knallkjøp fra Bordeaux’ Haut-Médoc

200 kroner for en 8 år gammel vin er virkelig billig, men legger du på en hundrelapp, får du et enda mer raffinert uttrykk for denne delen av Bordeaux.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

En saftig biff er det alltid plass til, og sausen kommer rett fra kjøleskapet denne gangen
Dagens rett

En saftig biff er det alltid plass til, og sausen kommer rett fra kjøleskapet denne gangen

Rødvinsmør er genialt på en saftig biff - i hvert fall når sulten gnager og grillen allerede er varm. Dessuten kan du lage opp til flere måltider når du først er i gang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Agavebrennevin er mer enn mezcal og tequila
+

Agavebrennevin er mer enn mezcal og tequila

På Tlecān i Mexico by tar både atmosfæren og drinkene som serveres deg, med tilbake til tiden før spanjolenes erobring. Og bak står sjefsbartender Eli Martínez Bello som ved hjelp av ulike typer agavebrennevin lager unike drinker.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her