Steinbitkotelett "Ossobuco" på safranrisotto, grønne bønner og gremulata
Foto: photovideostock

Steinbitkotelett "Ossobuco" på safranrisotto, grønne bønner og gremulata

Fremgangsmåte

Safranrisotto: Legg safranen i hvitvinen for å trekke ut smak og farge.

Fres løk og hvitløk i 2 ss smør på middels varme. Tilsett risen, hell på hvitvinen og la det koke inn under omrøring. Spe med varm kyllingkraft og kok under omrøring til risen er kokt og konsistensen er som grøt. Tilsett Parmesanen og smør. Smak til med salt. Er den for tykk kan vann tilsettes.

Steinbit: Krydre fisken med salt og pepper og vend fiskestykkene i hvetemel. Brun fiskestykkene i smør og olje i en panne. Ta opp fiskestykkene.

Fres så løk og hvitløk i pannen. Tilsett aubergineskivene og stek dem på begge sider. 

Ta dem opp og kok ut pannen med vin. 

sammen med laurbærblad, tilsett vinen og kok inn. tomatene og la dette småputre til det er tykt. Smak til med salt og pepper. Legg fisken tilbake i tomatgryten og la den trekke på svak varme under lokk.

Gremolata: Bland ingrediensene til gremolataen og server ved siden av. 

Forvell bønnene i lettsaltet vann og anrett.

Sendt inn av Eksportutvalget for fisk

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Gi laksen det lille ekstra - den fortjener det når det er 17. mai
Dagens rett

Gi laksen det lille ekstra - den fortjener det når det er 17. mai

Med all respekt for tradisjoner. Men denne vårlige oppskriften på sprøstekt laks med nypotet, nykål og rømmesaus blir middagen uforglemmelig.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Jordbær-daiquiri til 17. mai er garantert suksess
+
Ukens drink

Jordbær-daiquiri til 17. mai er garantert suksess

Det eneste du ikke kan gjøre med denne ennå er å plukke jordbærene. 17. mai-drinken er snart serveringsklar. 

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Årets 17. mai-bobler er ekstra lekre
+
Godbiter i pollisten

Årets 17. mai-bobler er ekstra lekre

De kan bli også dine favoritter. Fantastisk champagnevaluta, den vakreste etiketten, på et pol nær deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med store flasker på bordet blir 17. mai-festen en suksess
+
Ukens vin

Med store flasker på bordet blir 17. mai-festen en suksess

Magnum eller dobbelmagnum med denne rosévinen matcher alt du planlegger på den store dagen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Disk opp med saftig hvalbiff
Dagens rett

Disk opp med saftig hvalbiff

Nå er hvalkjøttet på plass i butikkene. En delikatesse du må passe på å nyte mens den er i sesong. Og med så lite fiks-fakserier som mulig. Som med denne oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Disse festkakene kan alle klare til 17. mai
Guide
Oppskrifter på festkaker

Disse festkakene kan alle klare til 17. mai

Hvem har sagt at de festkaker må være kompliserte? Her er en rekke enkle oppskrifter fra Kvæfjordkake og Pavlova til kransekake og kringle, som kommer til å gjøre den store festen enda større.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her