Stekt torsk med appelsinsaus og potetmos
Foto: Sentralen

Stekt torsk med appelsinsaus og potetmos

Om du ikke er blant dem som spiser torsk på selveste julaften, smaker denne retten med appelsin og fennikel nok til å friste når som helst.

Fremgangsmåte

  1. Torsk: Hvis fisken har skinn, behold skinnet på og skrap det godt. Dryss salt på kjøttsiden og la hvile i 10 minutter.
  2. Vask bort saltet, tørk med kjøkkenpapir og del opp i serveringsstykker.
  3. Knus hvitløken med den flate siden av en kniv.
  4. Varm opp olje i en panne, ha i hvitløk og timian og legg fiskebitene oppå med skinnesiden ned i ca 4 minutter. Snu fisken og tilsett smør i pannen. Trekk pannen av platen og la fisken hvile i ca 4 minutter. Da er den perfekt stekt.
  5. Ta fisken ut av pannen og hold den varm, mens du lager sausen i samme panne. 
  6. Appelsinsaus: Press appelsinen oppi pannen. Kok inn til halvparten gjenstår. Sil og ha over i en liten kjele. Pisk inn smøret i terninger. Smak til. Varm opp før servering. 
  7. Potetmos: Skrell poteter. Kutt i biter og kok møre i lettsaltet vann, ca 15 minutter. Hell av kokevannet. Mos potetene. Tilsett smør og fløte og rør til jevn mos. Smak til. 
  8. Salat: Skrell appelsinen og del inn i båter. Fjern skinnet på båtene. Skjær fennikel tynt med en mandolin eller ostehøvel. Bland appelsinbåter, fennikel og rødløk forsiktig i olivenolje og smak til. 
  9. Rotchips: Skrell og skjær gulrot og rødbete i tynne skiver. Bruk gjerne en mandolin eller ostehøvel. Ha i en bolle med iskaldt vann. Tørk godt av grønnsakene.
  10. Varm opp olje til 180 grader. Når det freser rundt en liten trebit, er oljen varm nok.
  11. Stek grønnsakene i små batcher til de er lyst gylne og sprø. Rødbeter blir fort brent, så pass på. Ta opp med en hullsleiv og legge på kjøkkenpapir slik at overflødig olje drypper av. Dryss over salt og pepper. 
  12. Server fisken med appelsinsaus, potetmos og salat. Strø chipsen på toppen. 

Tom for torskeideer? Her er de beste oppskriftene

Her finner du mange flere oppskrifter med skrei og torsk

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Godfisk.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
På vei til fotball-VM? Her er det du skal ta med deg fra taxfreebutikken
+
Tester

På vei til fotball-VM? Her er det du skal ta med deg fra taxfreebutikken

Om skal du ikke dit, men åpen for gode kjøp og sjeldne viner og brennevin, er det likevel mye godt blant juninyhetene i taxfree.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Spesialpol juni: Få gode kjøp, men noen virkelige storheter og vellagrete klenodier bør vurderes
+
Tester

Spesialpol juni: Få gode kjøp, men noen virkelige storheter og vellagrete klenodier bør vurderes

Det vil si om 2-5 000 er ok å svi av for en flaske med edle bobler. Hvis ja, er det bare å forberede seg til å stå i kø.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Californiske viner med klar europeisk profil
+
Godbiter i pollisten

Californiske viner med klar europeisk profil

OMA har hentet hjem noen riktige godbiter fra noen av Californias beste vinmarker. Og hjulpet til med sin egen signatur.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Danker ut «brød-og-smør-vinene» på alle måter
+
Ukens vin

Danker ut «brød-og-smør-vinene» på alle måter

De er både billigere og mye bedre enn storselgerne samtidig som den bidrar til å hjelpe ansatte og bedrifter i restaurantbransjen på hjemmebane.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Kraftig endring i vinsalget har skapt et nytt mønster

Store forskjeller mellom hvitvin og bobler på den ene siden og rødvin på den andre bidrar til endring i både innkjøp og forbruk.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Mens resten av måltidet godgjør seg på grillen, kan du servere grillet kamskjell med pastinakkskum, rødbetemarmelade og persilleolje
Dagens rett

Mens resten av måltidet godgjør seg på grillen, kan du servere grillet kamskjell med pastinakkskum, rødbetemarmelade og persilleolje

Kamskjell skal bare såvidt berøre grillflaten, derfor er delikatessen den perfekte forrett. Men en mettende sådan i denne komposisjonen .

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her