Svinefilet i gryte
Foto: Istock

Svinefilet i gryte

Fremgangsmåte

Skjær kjøttet i skiver, krydre med salt og pepper. Brun kjøttet litt avgangen på begge sider i matfett i en stekepanne. Legg kjøttet over i en panne med høye kanter eller en jerngryte. Visp ut melet i litt kaldt vann, og hell i kjelen. Tilsett resten av vannet, buljongterningen, sennep, soya, pepper og creme fraiche.
 
La sausen koke opp under omrøring og la det koke ca. 3 min. Rør i agurken, kapersen og persillen. Hell sausen over kjøttet og la det småputre i 2-3 min. La ikke svinekjøttet koke lenge, det blir seigere og tørrere jo lengre du koker det.
 
Det er også kjempegodt med en mandelpotetmos. Kok mandelpoteter, mos dem, rør i smeltet smør og hell i varm melk under omrøring til du får den så fast du vil ha den. Rør i litt stekte sjampinjonger eller helst kantareller og litt stekt hakket løk, salt og pepper.
 

Sendt inn av Cecilie Berg Jansson

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Bak en deilig plommekake
Ukens kake

Bak en deilig plommekake

Norske plommer er fantastiske, men har veldig kort sesong. Bak denne kaken nå. Her er oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Kule hvitviner som gjenskaper historien
+
Godbiter i pollisten

Kule hvitviner som gjenskaper historien

Sherry har en gyllen fortid, før forsterkningen, som stadig flere yngre vinmakere henter fram igjen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Disse vinene er usannsynlig billige
+
Godbiter i pollisten

Disse vinene er usannsynlig billige

Årsaken er knyttet til eieren som får sin «lønn i himmelen».

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Røverkjøp til grillmaten
+
Ukens vin

Røverkjøp til grillmaten

150 kroner er for et kupp å regne for denne spanske rødvinen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Pizza smaker ekstra godt med hvit saus
Dagens rett

Pizza smaker ekstra godt med hvit saus

En velsmakende pizza trenger verken tomatsaus eller kjøtt. Hemmeligheten bak en god pizza er nemlig tilbakeholdenhet som her med squash.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene
+
Ukens vin

Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene

Denne spanske hvitvinen gjør en super jobb som erstatning og ikke minst byr den på veldig god valuta for pengene på 60+ pol.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her