Syltelabber
Foto: matprat.no

Syltelabber

Syltelabber er for mange skikkelig tradisjonsmat i julen og en delikatesse for ordentlige matentusiaster. Syltelabber blir ofte ledsaget av en dram, sennep, rødbeter og godt flatbrød.

Fremgangsmåte

Labber er ordentlig snadder - og kanskje spesielt for den som blir litt "saltsyk" sånn utpå julenatten.
  1. Vask og skrap labbene rene og fri for evt. gjensittende bust
  2. Vann labbene ut, gjerne sammen med hodet hvis du skal lage hodesylte, i 6-8 timer eller over natten.
  3. Legg labbene i kokende vann og la dem trekke ved 80 - 85 grader C i 3 - 3 1/2 time. Avkjøl straks labbene i kaldt vann. Dette gjør dem lysere og mer delikate i fargen.
  4. Syltelabbene må ligge i saltlake til lettsalting i minst 3 døgn før de spises.
  5. Skal du oppbevare dem mer enn et par uker, er det lurt å fryse dem.
  6. Før servering kløyver du labbene på langs. Still dem på høykant med tærne opp.
  7. Sett kniven mellom tærne og skjær rett ned. Brusken gir lett etter for kniven.

Sendt inn av matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
La de franske boblene få en pause på maifesten
+
Godbiter i pollisten

La de franske boblene få en pause på maifesten

Italienske bobler (men ikke prosecco) er virkelig i støtet, med Franciacorta på topp, og det til konkurransedyktige priser.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

600 hvitviner testet: Den heftigste hvitvinen er søt, men det finnes også imponerende tørre viner i alle prisklasser
+
Tester

600 hvitviner testet: Den heftigste hvitvinen er søt, men det finnes også imponerende tørre viner i alle prisklasser

Riesling som tar fletta av det meste annet. Vin fra hutiheiti som ingen kan måle seg med. Og burgunderlegender til en tredel av prisen. Det er litt av mainyhetene blant de hvite vinene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene
+
Godbiter i pollisten

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene

Den koster det samme som en ok Burgund-pinot, men har en langt mer spennende fortelling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Britisk chablis-boks-utfordrer
+
Ukens vin

Britisk chablis-boks-utfordrer

Den første engelske bib-en på polet, er en friskus og som med fordel kan erstatte chablis i dette formatet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Smak hundrevis av viner på Rieslingmessen 2026
Matkurs og vinkurs
Vinmesse 07. mai i Oslo

Smak hundrevis av viner på Rieslingmessen 2026

Bli med på en smakfull vinopplevelse hvor du får smake viner fra noen av verdens beste rieslingprodusenter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Disse vinene er fortsatt røverkjøp
+
Ukens vin

Disse vinene er fortsatt røverkjøp

Dão er en viktig kilde til svært gunstig prisede viner som også holder høy kvalitet. Disse er helt i teten.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her