Torskerygg med basilikum i parmaskinke

Fremgangsmåte

Start med å skjære ut ryggpartiet på torskefileten. Dekkes til med grovt havsalt i ca 15-20 min for å få fiskekjøttet fastere. Kjør deretter basilikum, hvitløk og olivenolje i stavmikser til en fin masse. Skyll av saltet fra fisken og tørk godt. Fileten skjæres i 8 stk medaljonger à ca 100 g. Pensle på urtemixen og pakk i parmaskinke. Stekes på brett ved 195 grader ca 15 min.
 
Garnityret:
Asparges skrelles og den og vårløken deles på skrått i 3 deler. Smørstekes i panne med smør og litt vann.
 
Tomatconcassé:
Flå plommetomatene i kokende vann og avkjøl i isvann. Del tomatene og ta ut innmaten og kutt kjøttet fine terninger. Ha i hakket hvitløk, chilli, ingefær og gressløk. Røres sammen med olivenolje og smakes til med salt og pepper.
 
Potetkake:
Skrell potetene og skiv dem opp på en foodprossessor. Blandes sammen med smeltet smør og dijon sennep og smakes til med salt og pepper. Stekes i en godt smurt springform på 160 grader i 60 min. Bør presses etter steking før man skjærer den opp.
 
Rødvinsjy:
Smelt litt sukker til lys karamell, hakk opp sjalottløken og surr den sammen med sukkeret. Tilsett balsamicoedikk og reduser til karamell - tilsett deretter rødvin og reduser til 1/3. Tilsett så kraften og reduser igjen til 1/3. Pisk inn temperert smør og smak til med salt og pepper. Tilsett chorizoen i terninger.
 
Server fisken på en seng av vårløk og asparges med et stykke potet kake, dryss tomatconcassé rundt og rødvinsjyen med chorizo dryss gjerne litt finsttet gressløk over tallerkenen sammen med litt god extra virgin oliven olje.

Sendt inn av Ivan Stewart, Sandefjord

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Rabarbra gin sour: Slik utnytter du rabarbrastilkene maksimalt
+
Ukens drink

Rabarbra gin sour: Slik utnytter du rabarbrastilkene maksimalt

Det er i rabarbraskallet at fargen sitter, og det er derfor strengt forbudt å kaste det. I denne drinken brukes det sirup laget av rabarbraskrell og det gir den en ekstra personlig  smak.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

By på en nydelig rabarbrapai
Ukens kake

By på en nydelig rabarbrapai

Rabarbra hører forsommeren til. Server denne friske, søte og sprø rabarbrapaien med smak av vanilje til kaffen eller som dessert.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Slik har du ikke smakt alvarinho før
+
Godbiter i pollisten

Slik har du ikke smakt alvarinho før

Det er ikke bare emballasjen som skiller denne vinen fra alle andre.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer
+
Ukens vin

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer

Ikke fordi den er lett, men fordi den har en saltmineralsk kirsebærkarakter som gjør den veldig fristende å drikke.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Cocktailkurs med snacks
Matkurs og vinkurs
Smaking i Oslo 05. juni

Cocktailkurs med snacks

Fantastisk utsikt, deilige gin-drinker og DJ. Blir det mer sommerstemning enn dette? Fredag 05. juni holder Kullt en eksklusiv åpning av deres takterrasse, og du er invitert!

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Nykål og hollandaisesaus gjør susen - her får du også prisgunstige vinforslag som sitter som skudd
+
Guide

Nykål og hollandaisesaus gjør susen - her får du også prisgunstige vinforslag som sitter som skudd

Spander litt armkraft på kjøkkenet, og du tryller frem et festmåltid ved hjelp av den yppigste gule hollandaisesaus og nydampet kål som får følge av fristende friske hvitviner.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her