Torskerygg med basilikum i parmaskinke

Fremgangsmåte

Start med å skjære ut ryggpartiet på torskefileten. Dekkes til med grovt havsalt i ca 15-20 min for å få fiskekjøttet fastere. Kjør deretter basilikum, hvitløk og olivenolje i stavmikser til en fin masse. Skyll av saltet fra fisken og tørk godt. Fileten skjæres i 8 stk medaljonger à ca 100 g. Pensle på urtemixen og pakk i parmaskinke. Stekes på brett ved 195 grader ca 15 min.
 
Garnityret:
Asparges skrelles og den og vårløken deles på skrått i 3 deler. Smørstekes i panne med smør og litt vann.
 
Tomatconcassé:
Flå plommetomatene i kokende vann og avkjøl i isvann. Del tomatene og ta ut innmaten og kutt kjøttet fine terninger. Ha i hakket hvitløk, chilli, ingefær og gressløk. Røres sammen med olivenolje og smakes til med salt og pepper.
 
Potetkake:
Skrell potetene og skiv dem opp på en foodprossessor. Blandes sammen med smeltet smør og dijon sennep og smakes til med salt og pepper. Stekes i en godt smurt springform på 160 grader i 60 min. Bør presses etter steking før man skjærer den opp.
 
Rødvinsjy:
Smelt litt sukker til lys karamell, hakk opp sjalottløken og surr den sammen med sukkeret. Tilsett balsamicoedikk og reduser til karamell - tilsett deretter rødvin og reduser til 1/3. Tilsett så kraften og reduser igjen til 1/3. Pisk inn temperert smør og smak til med salt og pepper. Tilsett chorizoen i terninger.
 
Server fisken på en seng av vårløk og asparges med et stykke potet kake, dryss tomatconcassé rundt og rødvinsjyen med chorizo dryss gjerne litt finsttet gressløk over tallerkenen sammen med litt god extra virgin oliven olje.

Sendt inn av Ivan Stewart, Sandefjord

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Se alt du kan lage med rabarbra
Guide

Se alt du kan lage med rabarbra

Rabarbra duger til mer enn å dyppes i sukker. Her får du mange gode oppskrifter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

En så fargerik og spicy rett skrur opp matlysten mange hakk
Dagens rett

En så fargerik og spicy rett skrur opp matlysten mange hakk

Ceviche av sei med appelsin, avocado og chili er både syrlig og med et lett chilibitt, og det er en av suksessfaktorene bak denne retten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Slik har du ikke smakt alvarinho før
+
Godbiter i pollisten

Slik har du ikke smakt alvarinho før

Det er ikke bare emballasjen som skiller denne vinen fra alle andre.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer
+
Ukens vin

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer

Ikke fordi den er lett, men fordi den har en saltmineralsk kirsebærkarakter som gjør den veldig fristende å drikke.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Cocktailkurs med snacks
Matkurs og vinkurs
Smaking i Oslo 05. juni

Cocktailkurs med snacks

Fantastisk utsikt, deilige gin-drinker og DJ. Blir det mer sommerstemning enn dette? Fredag 05. juni holder Kullt en eksklusiv åpning av deres takterrasse, og du er invitert!

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Klippfisk kan også grilles - prøve disse grillspydene
Dagens rett

Klippfisk kan også grilles - prøve disse grillspydene

Godt utvannet klippfisk gir grillspydene ekstra karakter. Prøv denne oppskriften med klippfisk, reker og kamskjell neste gang du fyrer opp grillen.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her