Torskesnurrer
Eva Gullaksen

Torskesnurrer

Fremgangsmåte

Torsk:
Lag fyllet først, finhakk urtene, bland sammen med salt og pepper og olje. Den skal være ganske tykk, så tilpass mengden olje.

Torskefileten bør være ca 5 cm bred, de bør i alle fall være av lik str. Skjær denne nesten igjennom, til det er igjen en halv cm, slik at du kan brette de ut til dobbel lengde og halvparten tykkelse.

Smør urteblandingen utover hele torskefileten, rull torsken sammen. Den skal være rullet fast sammen. Snurr en skinke rundt på utsiden, og fest disse med cocktailpinner. Alle slike trepinner har raskt for å bli svidde i ovnen, men dette unngår du med å dyppe de i vann først. Legg de i en ildfast form på 190 grader i 10 minutter.

Appelsin og fennikelsalat:
Appelsinen skjæres ren for skall og alt det hvite, fileter båtene. Skjæres opp i ca 1x1 cm.Fennikelen høvles i tynne skiver på en mandolin. Rødløken finhakkes. Riv opp en liten bunt basilikum, og bland dette i en skål med de oppkuttede grønnsakene med litt god olje, smak til med salt og pepper.

Ertepure:
Kok ertene i en kasserolle i 5-10 minutt. Bruk en stavmikser, når de er møre og most tilsetter du smøret, salt og pepper. Timian setter god smak, spar en liten kvast til garnityr

Hummus:
Bland det hele i en stavmikser til det er helt glatt. Smak til med salt og pepper, tilpass oljen så hummusen verken blir for tørr eller rennende

Damp 400 gram mandelpotet.

Legg 4 klaser a 50 gram Dulcita i dampovnen når det er 3-4 minutt igjen.

Retten danderes på varmt fat der salaten legges i sentrum, fisken oppå. Bruk en spiseskje til å legge ertepure på en side av fatet, hummus på motsatt side. Dulcitaen skal sitte på kvisten sin å ligge for seg selv, dryss litt timian over potetene og ertepureen, voila!

Tips:
Godt drikke til maten er helst min hjemmelagde Kölsch, ett overgjæret og smakfullt lyst øl jeg synes passer til mange fiskeretter.

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev


Sendt inn av Eva Gullaksen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Slik har du kanskje ikke laget frikasseen før
Dagens rett
Innbakt kremet kyllinggryte

Slik har du kanskje ikke laget frikasseen før

Gjør stas på søndagsmiddagen og følg denne oppskriften på en kyllinggryte litt utenom det vanlige.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Prøv en ny vri på blåskjellene: gratiner dem som i Provence
Dagens rett

Prøv en ny vri på blåskjellene: gratiner dem som i Provence

Blåskjell er lett å ty til når du er fysen på noe ekstra godt midt i uka. Hva med å gratinere dem som i denne oppskriften?

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Knallgod barolo for pengene
+
Godbiter i pollisten

Knallgod barolo for pengene

Denne har bare økt med en hundrelapp på 10 år.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Fortsatt kampklar – med ny etikett – og på et pol nær deg
+
Ukens vin

Fortsatt kampklar – med ny etikett – og på et pol nær deg

Denne sørafrikanske hvitvinen har fått mye uønsket oppmerksomhet – men nå er kritikken stilnet – og vinen er et like godt kjøp som alltid.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Tapasbollene kan også lages av kylling
Dagens rett

Tapasbollene kan også lages av kylling

Saftige kjøttboller hører hjemme på et hvert tapasbord og er perfekt fredagssnack. De kan fint lages av kyllingkjøttdeig.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Nyheter brennevin: At så ung svært røykpreget whisky kan være så supergodt balansert, er et mirakel
+
Tester

Nyheter brennevin: At så ung svært røykpreget whisky kan være så supergodt balansert, er et mirakel

Men det er ikke bare ung whisky i toppklassen blant novembernyhetene, også vellagret cognac av en annen verden.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her