Torskesnurrer
Eva Gullaksen

Torskesnurrer

Fremgangsmåte

Torsk:
Lag fyllet først, finhakk urtene, bland sammen med salt og pepper og olje. Den skal være ganske tykk, så tilpass mengden olje.

Torskefileten bør være ca 5 cm bred, de bør i alle fall være av lik str. Skjær denne nesten igjennom, til det er igjen en halv cm, slik at du kan brette de ut til dobbel lengde og halvparten tykkelse.

Smør urteblandingen utover hele torskefileten, rull torsken sammen. Den skal være rullet fast sammen. Snurr en skinke rundt på utsiden, og fest disse med cocktailpinner. Alle slike trepinner har raskt for å bli svidde i ovnen, men dette unngår du med å dyppe de i vann først. Legg de i en ildfast form på 190 grader i 10 minutter.

Appelsin og fennikelsalat:
Appelsinen skjæres ren for skall og alt det hvite, fileter båtene. Skjæres opp i ca 1x1 cm.Fennikelen høvles i tynne skiver på en mandolin. Rødløken finhakkes. Riv opp en liten bunt basilikum, og bland dette i en skål med de oppkuttede grønnsakene med litt god olje, smak til med salt og pepper.

Ertepure:
Kok ertene i en kasserolle i 5-10 minutt. Bruk en stavmikser, når de er møre og most tilsetter du smøret, salt og pepper. Timian setter god smak, spar en liten kvast til garnityr

Hummus:
Bland det hele i en stavmikser til det er helt glatt. Smak til med salt og pepper, tilpass oljen så hummusen verken blir for tørr eller rennende

Damp 400 gram mandelpotet.

Legg 4 klaser a 50 gram Dulcita i dampovnen når det er 3-4 minutt igjen.

Retten danderes på varmt fat der salaten legges i sentrum, fisken oppå. Bruk en spiseskje til å legge ertepure på en side av fatet, hummus på motsatt side. Dulcitaen skal sitte på kvisten sin å ligge for seg selv, dryss litt timian over potetene og ertepureen, voila!

Tips:
Godt drikke til maten er helst min hjemmelagde Kölsch, ett overgjæret og smakfullt lyst øl jeg synes passer til mange fiskeretter.

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev


Sendt inn av Eva Gullaksen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Er du ikke fan av Guinness, blir du det trolig med denne drinken
+
Ukens drink
Calcutta Cup drinkoppskrift med Guinness

Er du ikke fan av Guinness, blir du det trolig med denne drinken

Det er tonicen som frisker opp og endrer den klassiske Guinness/stout-smaken. Derfor kan du unne deg en god slurk til.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Så råflott har du ikke servert skagenrøren før
Dagens rett

Så råflott har du ikke servert skagenrøren før

I denne luksuriøse oppskriften blir den klassiske skagenrøren tatt til nye høyder. Inspirert av amerikanernes lobster roll, trer rekene til side til fordel for sjøkreps og hummer, og byr på en smaksopplevelse uten like.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Azorene fortsetter å imponere - disse vinene er intet unntak
+
Godbiter i pollisten

Azorene fortsetter å imponere - disse vinene er intet unntak

At det er noe ekstra med vinene som kommer fra et øyrike midt i Atlanteren, er en underdrivelse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne vinen blir du overbevist om naturvinens selvfølgelige plass
+
Ukens vin

Med denne vinen blir du overbevist om naturvinens selvfølgelige plass

Mens mange har vendt naturviner ryggen*, er denne beviset på at konseptet ikke er en forbigående trend.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Har du en kokeplate eller primus og en gryte, lager du denne retten enkelt
Dagens rett

Har du en kokeplate eller primus og en gryte, lager du denne retten enkelt

Her skal nemlig alt godgjøre seg sammen i en liten time til en rett som både cowboys og cowgirls vil like.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Favorittkaken pavlova blir enda bedre med sjokolade og friske jordbær
Ukens kake
Sjokoladepavlova med friske jordbær

Favorittkaken pavlova blir enda bedre med sjokolade og friske jordbær

Pavlova er en av de nyere folkefavorittene blant festkaker. Denne vrien må du prøve.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her