Vegetarisk nøttestek
Foto: Matprat.no

Vegetarisk nøttestek

En nøttestek med masse gode smaker! Server den til middag sammen med en god råkostsalat og en frisk dressing, eller server den som et alternativ til stuffing ved siden av helstekt kalkun.

Fremgangsmåte

  1. Skrell og finhakk løk og eple. Varm olje i en kjele og surr løk og eple mykt og blankt. Grovhakk nøtter og mandler og ha dem i kjelen sammen med hakkede tomater og havregryn. Hakk salvie og rosmarin og bland urtene inn i massen sammen med muskattnøtt, ingefær og revet sitronskall. 
  2. Avkjøl blandingen litt og rør inn egg og litt melk til du har en klissete deig. Smak til med salt og pepper.
  3. Hell deigen i en godt smurt og melet brødform.
  4. Stek nøttesteken i ca. 1 time på 180 °C. Test med en tynn trepinne eller liten, spiss kniv om den er ferdig stekt.


Her ser du en råkostsalat som vil passe fint som tilbehør

Her finner du flere deilige vegetarretter til jul

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

  • Norge
    Norge
    Volum: 0.75 l Pris: 134.90 kr Uten utvalg
    90 POENG
  • Norge
    Norge
    Volum: 0.75 l Pris: 125.90 kr Uten utvalg
    89 POENG
Forsiden akkurat nå
Unike Andes-nære viner
+
Ukens vin

Unike Andes-nære viner

Det finnes høyereliggende vinmarker i Argentina enn hvor disse kommer fra, men veldig få som er så nær og så påvirket av Andes-fjellene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Vi har testet årets rosévin - inkludert de beste under 200 kroner
+
Tester

Vi har testet årets rosévin - inkludert de beste under 200 kroner

Blant de drøyt 500 rosévinene vi har testet det siste året, for det meste årgang 2025 og 2024 finner du garantert noe for din smak og ditt budsjett. Også de beste rosevinene under 200 kroner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Server rosé som på slottet
+
Godbiter i pollisten

Server rosé som på slottet

At denne roséen finnes på slottet*, skal ha med familiebånd å gjøre. Og garantert også fordi den smaker veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Moralsk støtte til dyrevernere fra uventet hold
+
Ukens vin

Moralsk støtte til dyrevernere fra uventet hold

Dirk Niepoorts tanker går lenger enn til sine vinmarker.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Kanskje er det kaffen som har gjort landslaget så gode?

I hvert fall er det «verdens beste kaffebar» som er offisiell kaffeleverandør til fotballgutta.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Grillet aubergine bare må prøves
Grillmat

Grillet aubergine bare må prøves

Følger du denne oppskriften, får du et grillfølge som fullstendig konkurrerer ut kjøttet. Slik blir ikke bare familiens vegetarianere glade, men også alle andre som vil kutte ned på kjøttinntaket..

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her