Wok fra intet
Øivind Storvik

Wok fra intet

Fremgangsmåte

Her forleden kom jeg hjem og var desperat sulten og var trygg på at kjøleskapet var tomt. Men den gang ei! Etter et raid i fryser, kjøleskap og matskap hadde jeg tryllet frem halvannen svinekotelett, paprika, ingefær og litt hermetikk! Vel, jeg strimlet alt i wok-vennlig status og begynte med å frese kjøttet og blandet i ingefær, hvitløk og curry. Jeg krystet litt sitronsaft over og reduserte det. Så tok jeg ut kjøttet fra den glovarme wokpanna og freste så paprikaen passelig og helte svinekjøttet tilbake, tilsatte buljongen og kvernet pepper over og til slutt risen og hvite bønner i tomatsaus. Vips hadde jeg en fullverdig middag fra et "tomt" spiskammer. Vel bekomme!

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Øivind Storvik

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Et av de aller beste kjøpene i basis
+
Godbiter i pollisten

Et av de aller beste kjøpene i basis

I ny årgang er denne Rioja-en helt i tet, og så er den å finne i basisutvalgets 60+ polutsalg. Fra samme produsent kommer også noen hvite godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen
+
Ukens vin

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen

Den er nemlig laget av en av de aller beste. Og så er det satt ned til bare 250 kroner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

De lekreste bobler finnes på 60+ pol
+
Godbiter i pollisten

De lekreste bobler finnes på 60+ pol

Denne champagne-neoklassikeren er ikke bare nydelig nå, men har dokumentert en usedvanlig god lagringsevne – etter omkorking.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid
+
Ukens vin

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid

På plass på 180 pol, prisen er utrolig god, og den finnes sågar i magnum, også den til svært god pris.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lag en smaksrik kjøttpai til middag som her med dill og sennep
Dagens rett

Lag en smaksrik kjøttpai til middag som her med dill og sennep

Om du ikke får tak i kvernet lamme- eller fårekjøtt, kan du bruke svin eller storfe.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Det unike kjøkkenet og råvarene er grunnen til at alle ser til Oaxaca
+

Det unike kjøkkenet og råvarene er grunnen til at alle ser til Oaxaca

Oaxaca er sentrum for det meksikanske kjøkken. Sterke og lange tradisjoner og et enormt utvalg av råvarer forklarer hvorfor så mange gastronomer søker hit – og at også Michelin har inkludert området i sin første Mexico-guide.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her