Svartkål og grønnkål ligner mye på hverandre - også smaksmessig, med svartkålen som den kraftigste. På engelsk er navnet også nærmest identisk, black kale og curly kale. Svartkålen har også ganske krøllete blader, og ser nærmest ut som bobleplast. Den har litt kraftigere struktur enn grønnkålen og trenger og tåler dermed litt mer varmebehandling. Den smaker ikke særlig godt rå. Når det er sagt, kan du fine mer delikate utgaver som også kan brukes i salater. Men den hvite kjernen bør alltid fjernes.
Svartkål er mye brukt i Italia, i supper og paier. Der kalles den cavolo nero.
Du kan bruke svartkål også i disse oppskriftene
Bestill dagens rett som e-post - det er selvfølgelig gratis.
Svartkål- og sellerisuppe med yoghurt
Antall porsjoner
Tilberedningstid
Ingredienser
Fremgangsmåte
Sett ovnen på 200 °C. Fjern skallet av sellerien og del den i terninger. Rens sjalottløken og del den i biter. Bak selleri og løk i ovn til de er møre, ca. 15 minutter. Sellerirot får en ekstra god smak når den er bakt i ovn.
Vask svartkålen godt. Tørk av. Kok opp grønnsakkraften. Fjern midtstilken på svartkålbladene ved å skjære langs begge sider av stilken. Stilken er bitter og trevlete, så den brukes ikke. Skjær et par av bladene i strimler og dypp i grønnsakkraften. De skal brukes som pynt i suppen. Skjær resten av svartkålbladene i biter og ha disse i kraften sammen med den bakte selleriroten og løken. Kok et par minutter.
Rist sammen yoghurt og mel godt (f.eks. i et glass med lokk) og tilsett dette i suppen. La suppen koke et par minutter og mos deretter med en stavmikser. Server suppen i varme suppetallerkener. Pynt med noen strimler av svartkål på toppen.
Du kan bruke svartkål også i disse oppskriftene
Her får du vært så praktiske kokketips
Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.
Få dagens rett som nyhetsbrev
Sendt inn av Frukt.no
Drikke som passer til denne oppskriften
-
85 Poeng
Engel Pinot Blanc Vieilles Vignes 2015
Frankrike
Volum: 0.750 Pris: 159,00 Basisutvalg, kategori 5 -
91 Poeng
Dom. Macle Côtes du Jura 2011
Frankrike
Volum: 0.750 Pris: 370,60 Bestillingsutvalget -
87 Poeng
Del Ducato Vieille Ville Saison
Italia
Volum: 0.330 Pris: 64,90 Bestillingsutvalget -
90 Poeng
Kinn Kveik
Norge
Volum: 0.750 Pris: 99,90 Bestillingsutvalget -
89 Poeng
Nøgne Ø Saison
Norge
Volum: 0.330 Pris: 46,70 Basisutvalget