à rsaken til suksessen er fÞrst og fremt knyttet til utbredelsen av selvbetjente butikker som isolert sett oppnÄr kundebarometerets nest hÞyeste skÄr. 82 av 100 mulige poeng er svÊrt hÞyt og overgÄs kun av Toyota. De tradisjonelle utsalgene ligger en del etter men ikke mer enn at deres kunder er like tilfredse som kundene til eksempelvis de beste dagligvarebutikkjedene. Coop Mega og Meny ligger pÄ 71 som er samme som de tradisjonelle polutsalgene.
En mulig Ärsak til den hÞye og jevnt stigende kundetilfredsheten er i fÞlge prosjektansvarlig for BI Kundebarometer, PÄl R. Silseth at kunnskapsnivÄet blant de Vinmonopol-ansatte er Þkende. - Det er en klar sammenheng mellom medarbeidertilfredshet og kundetilfredshet, sier han.
Introduksjonen av selvbetjente butikker har fÞrt til en oppmykning av forholdet mellom de ansatte og kundene bÄde ved at diskene er fjernet og ved at kundene selv kan ta og fÞle pÄ varene som inntil for kort tid siden har vÊrt forbundet med mystikk og fordommer.
 - Utviklingen er dessuten unik i kundebarometersammenheng siden omleggingen til selvbetjent er en dramatisk konseptendring og alle andre tilsvarende omlegginger, som eksempelvis Postens butikkonsept, har medfÞrt til dels kraftige fall i kundetilfredshet. At det motsatte har skjedd for polets del skyldes selvsagt at dette oppleves som udelt positivt av kundene, sier Silseth.
Hvis Vinmonopolet hadde vÊrt en bedrift i en normal konkurransesituasjon, ville denne utviklingen vÊrt meget interessant rent Þkonomisk. Det viser seg nemlig at 1 poeng Þkning i kundetilfredshet tilsvarer 1 prosent Þkning i omsetning eller lojalitet. Denne undersÞkelsen mÄler ogsÄ lojalitet, men naturlig nok ikke blant polkundene siden de ikke har noen (lovlige) alternativer.
For staten - og politikerne - som eier og forvalter er det likevel interessant siden den Þkte tilfredsheten som de selvbetjente butikkene skaper, resulterer ogsÄ i Þkt lojalitet hvilket styrker Vinmonopolets stilling overfor alternativer som svenskehandel og smugling. Lojalitet kan nemlig deles inn i sÄkalt kalkulativ og emosjonell lojalitet. Mens den fÞrste knyttes til beliggenhet, pris og andre praktiske forhold, er det den siste som forbindes med tilfredshet.
Jo hÞyere tilfredshet, jo hÞyere emosjonell lojalitet som igjen skaper positive byttebarrierer. Jo mer fornÞyde kundene er med polbutikken sin, jo mindre er sannsynligheten ogsÄ for at de prioriterer turer over grensa.
- Dermed kan vi si at selvbetjente butikker er et riktig alkoholpolitisk virkemiddel. Et annen interessant moment er verdien som kanskje en gang i fremtiden skal settes pÄ butikkjeden til Vinmonopolet. Ved en eventuell privatisering eller rett og slett et opphÞr av monopolet vil prisen staten kan fÄ ogsÄ vÊre avhengig av hvilken kundetilfredshet kjeden har. En ny eier vil selvfÞlgelig nyte godt av hÞy kundetilfredshet i konkurranse med andre aktÞrer som vil etablere seg pÄ dette markedet, sier redaktÞr Aase E. Jacobsen i tidsskriftet Apéritif.
Aase JacobsenFoto: Eva BrĂŠnd