For dĂžrene til de to spesialpolbutikkene Vika og Valkendorfgaten Ă„pner til et sjeldent godt eldorado med hele 110 forskjellige Ăžl â de fleste har aldri vĂŠrt i Norge fĂžr â og mange av dem i ytterst begrenset antall flasker. En hĂ„ndfull av dem er dessuten kvotert til Ă©n flaske per kunde.
Mange hĂžye poeng
Spesialpolets Þlsatsing omfatter kultÞl og dermed internasjonalt sterkt etterspurte Þl som Sur Megge fra Haandbryggeriet, Lost Abbey, Stone Brewing samt «hele» portefÞljen til Mikkeller. Ja, takk en av hver er nok Þlfolkets vÄte drÞm foran denne lanseringen.
Jeg fikk mulighet til Ă„ smake 40 av de 110 Ăžlene og mine absolutte favoritter med 95 og 94 poeng er belgiske Alvinne Mano Negra, Ăgirs Lynchburg Natt, Evil Twins Yin & Yang Taji Black & Tan, Hoppin Frogs Barrel Aged Boris og Port Brewings Old Viscosity.
Fra 250 til 360
Generelt er kvaliteten veldig hĂžy, og prisene som alltid gunstige nĂ„r det er snakk om Ăžl, bortsett fra enkelte spesialĂžl som BrewDogs Tokyo Rising Sun og Ăgirs Lynchburg Natt som lanseringens aller dyreste.
At det bare er de som har mulighet til Ä reise til Oslo eller Bergen sentrum denne torsdagen som har hÄp om Ä fÄ tak i godbitene, vil nok oppleves som «urettferdig» av mange. Men Þlfolket er vant med Ä lide, for etter mange Är med tÞrke er tilbudet nÄ eksplosivt mye stÞrre.
PÄ vp.no kan du fra fÞr av velge blant ca 250 forskjellige Þl, og nÄ altsÄ 360 for dem som er parat til Ä stÄ opp tidlig. For mens vinslippet i spesialutsalgene i september knapt er verd den ekstra turen, kommer det til Ä vÊre stint av Þlinteresserte foran dÞrene.
Ăl