Appelsin og senneps-kalkun med tranebærstuffing og eplesjy
Apéritif

Appelsin og senneps-kalkun med tranebærstuffing og eplesjy

Her får du oppskriften på en måte å tilberede kalkunene på som er litt utenom det vanlige. Men ikke bare det. Tilbehøret med kastanjer, epelsjy, tranbær og en ekstra god potetmos gjør måltidet til en suksess.

Fremgangsmåte

  1. Appelsin- og sennepblanding:
    Smør to tredeler av blandingen på kalkunen og la den ligge gjerne over natten og godgjøre seg i kjøleskap. Men det er ikke nødvendig å starte dagen i forveien.
  2. Ta den uansett ut en time før den skal i ovnen for temperering.
  3. Legg brystet i en ildfast passe romslit form og hell eplesider i formen (til væsken står ca 2 cm opp fra bunnen).
  4. Still ovnen på 150 grader og sett formen med kalkunbrystet på nest nederste rist. Bruk steketermometer. Brystet er ferdig når det viser 70 grader. Det tar ca 1 time.
  5. Når 45 minutter har gått, skrur du opp temperaturen til 180 grader og smører samtidig brystet med resten av appelsin- og sennepblandingen.
  6. Ta ut av ovnen og la kjøttet hvile på et lunt sted i minst 15 minutter før det skjæres opp. Sil sjyen over i en liten kjele og hold varm.
  7. Tilbehør:
    Kok opp vann. Skjær et kryss i hver kastanje og legg de i det kokende vannet. La koke i ca en halvtime. Avkjøl litt men ikke for mye før du skreller kastanjene, først det tykke ytre skallet og deretter det indre. Da sitter du igjen med en lysbrun nøtt. Del kastanjene opp i terninger på ca 1x1 cm.
  8. Rist brødet i en langpanne i ovnen ved 175 grader i 10 minutter eller til det begynner å ta farge.
  9. Skjær pølsa i terninger og sprøsteik i varm panne. Legg på kjøkkenpapir.
  10. Skyll panna og varm opp olivenoljen. Fres løk og hvitløk mykt.
  11. Del tranebærene i to-tre biter og ha oppi løkblandingen. Tilsett eplesider og aprikosterninger og kok inn til mesteparten av væsken er fordampet, ca 10 minutter.
  12. Bland så pannas innhold med brød-, kastanje- og pølsebitene. Tilsett smeltet smør og smak til med urter, salt og pepper og ha alt oppi en ildfast form. Dekk med folie. Sett i ovnen ved 175 grader i 15 minutter. Ta bort folien og stek videre i 15 minutter til.
  13. Ekstra god potetmos:
    Skrell og kok potetene møre. Hell av vannet og tilsett smør og nok melk til at det blir en fast puré.
  14. Fres bacon i tørr panne. Legg på kjøkkenpapir.
  15. Skyll panna og varm opp olivenolje. Fres løken ved middels varme til den er myk.
  16. Bland bacon og løk i potetmosen og spe med rømme el.l. Smak til med persille, salt og pepper.
  17. Server kalkunskivene med eplesidersjy og en god skje av kastanje- og tranebær-"stuffingen", og potetmos samt gjerne en grønn salat til.

Tips: Hvis du ikke får tak i kastanjer, kan du godt bruke pecannøtter. 

 Her finner du oppskriftene du trenger for kalkunmiddagen

Slik steker du kalkunen perfekt

Den store jule- og nyttårsmenyen vår gir deg svar på de fleste spørsmål

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Nytt øl basis i juli: Sommerøl blir ikke bedre enn dette
+
Tester

Nytt øl basis i juli: Sommerøl blir ikke bedre enn dette

Siden det drikkes mye (kjedelig) øl i disse VM-tider, er det på tide å gå for et av alternativene blant sommerens nyheter i basisutvalget på polet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

I dag ferier vi helnorsk med sild og nypoteter. Og dette drikker du til
+
Guide

I dag ferier vi helnorsk med sild og nypoteter. Og dette drikker du til

En av sommerens vellykkete, om enn ikke like åpenbare, kombinasjoner er spekesild og nypoteter. Her i en modernisert utgave.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Riesling og chardonnay slik du ikke kjenner den
+
Godbiter i pollisten

Riesling og chardonnay slik du ikke kjenner den

Det er ikke bare at disse vinene kommer fra en anonym adresse i Rheinhessen, men stilen bidrar til å skape ny interesse for Tysklands viktigste og hurtigst voksende vinstiler.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Topp sommerhvitvin for 200 kroner
+
Ukens vin

Topp sommerhvitvin for 200 kroner

Den har alt du trenger for å løfte sommermåltidet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Rester etter rekekosen? De bruker du i denne woken
Dagens rett

Rester etter rekekosen? De bruker du i denne woken

Etter nok en sommerhelg med mye god mat, må det bli restemiddag. Har du ikke reker, kan du godt bruke annen type skalldyr eller fisk.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Med helgrillet indrefilet av storfe med frisk aspargessalat på menyen blir det fest
Dagens rett

Med helgrillet indrefilet av storfe med frisk aspargessalat på menyen blir det fest

Venter du storinnrykk i helgen, er dette noe som vil vekke begeistring hos så vel liten som stor.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her