Biscotti med hasselnøtter, pistasjnøtter, korinter og hvit sjokolade
Foto: dem10

Biscotti med hasselnøtter, pistasjnøtter, korinter og hvit sjokolade

Dette er dessert alle vil elske. Du blir nødt til å lage den flere ganger med alle de gode ingrediensene som setter et punktum for et herlig måltid.

Fremgangsmåte

Pisk romtemperert smør og sukker hvitt. Rør inn eggene, ett av gangen. Sikt i hvetemel og bakepulver.  

Hakk pistasj- og hasselnøttene grovt. Gjenta med sjokoladen. Bland inn i deigen sammen med korinter til jevn masse.

Tips:
Du kan godt bruke kokesjokolade. Tørket frukt som hakket aprikos eller mango smaker også veldig godt til. Bruk da 50 gram av hver. Men ikke overdriv for da blir forholdet mellom deig og tilsetninger feil. Og hvis du ikke liker korinter, dropper du dem bare.

Ha litt hvetemel på en bakeplate og kna og rull deigen ut til to flate pølser som er 6 cm brede og 4 cm høye.

Legg pølsene på et stekebrett med bakepapir. Stek ved 160 grader og varmluft i 30 minutter. Avkjøl.

Skjær dem så i skiver a 2-3 cm og legg tett i tett på et bakebrett for tørking. Reduser varmen til 140 grader og varmluft og la stå i 10-15 minutter til de er tørre, men ikke brune. 

NB om de kjennes myke, vil de bli harde når de er avkjølt.

Oppbevar i en kakeboks med lokk.

Tips: Ved servering kan du dyppe biscottiene i smeltet kokesjokolade og legge dem til tørk på et kjølig sted. 

Se våre andre oppskrifter på biscotti

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få ukens kake som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Her får du et nytt syn (og smak) på chilensk vin
+
Godbiter i pollisten

Her får du et nytt syn (og smak) på chilensk vin

Gjennom gamle og upodete vinstokker, økologisk dyrking og forsiktig vinmaking skaper De Martino et nytt og spennende møte med chilensk vin.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Old-school rødvinskupp fra Portugal
+
Ukens vin

Old-school rødvinskupp fra Portugal

149,90 er utrolig billig for denne økologiske vinen som representerer en solid tradisjon fra det indre av det portugisiske høyland.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Slike chenin blancer tar alle matmessige utfordringer
+
Godbiter i pollisten

Slike chenin blancer tar alle matmessige utfordringer

Savennières er en av vinverdenens skjulte perler som også lagrer veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Gresk hvitvin er i vinden – til topp priser
+
Ukens vin

Gresk hvitvin er i vinden – til topp priser

Og disse utgavene fungerer like godt hjemme en høstkveld som i Hellas om sommeren.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lag en vri på omeletten som garantert gir mersmak
Dagens rett
Ovnsbakt grønnkålomelett

Lag en vri på omeletten som garantert gir mersmak

Dette kan bli din nye favorittoppskrift på omelett. Supersunn og supergod.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Matprisen 2025: Årets kjøkken er Mortens Kro

Mortens Kro på Gjelleråsen utenfor Oslo har som motto «der maten er go’» - det overbeviste juryen i Matprisen 2025.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her