Blåbærpai-cookies
Dansukker.no

Blåbærpai-cookies

Er du ikke av dem som plukker bær selv, er det lett å få tak i bær i butikken

Fremgangsmåte

Bland mel, sukker og salt i en bolle. Del smøret i små kuber, og legg dem i melet. Arbeid sammen for hånd eller bruk en kjøkkenmaskin til det begynner å samle seg. Tilsett det kalde vannet, litt om gangen, og rør raskt sammen.

Del deigen i to deler, og pakk inn i plastfolie. La hvile i kjøleskapet i 1 time. Kok imens blåbærene sammen med sukker og smakstilsetningene i ca. 5 minutter.

Mos med en stavmikser. Avkjøl. Sett ovnen på 200 °C. Ta deigen ut av kjøleskapet, og kna den smidig. Kjevle tynt ut de to deigdelene på melstrødd bord til to like store leiver.

Stryk et tynt lag av blåbærmosen på den ene leiven. Skjær smale remser av den andre leiven, og legg i et kryssmønster over blåbærfyllet.

Skjær i rektangulære biter, eller stikk ut små rundinger ca. 3 cm i diameter, og legg dem på et brett med bakepapir. Pensle kakene med egg, og strø over demerarasukker. Stekes i ovnen i 10–14 minutter.

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få ukens kake som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Dansukker.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Søndagsmiddagen er en førsommerlig kyllingfilet
Dagens rett

Søndagsmiddagen er en førsommerlig kyllingfilet

Saftig kyllingkjøtt pakket inn i spekeskinke som får følge av myk sommerkål, er en perfekt match. Prøv denne oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Mer smaksrikt enn dette skal vanskelig gjøres uten veldig mye arbeid
Dagens rett

Mer smaksrikt enn dette skal vanskelig gjøres uten veldig mye arbeid

Inviter til et skikkelig festmåltid med denne smaksrike vrien med stekt kveite, rekesaus, tomat og basilikum

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Den kuleste roséen er like kul i år
+
Godbiter i pollisten

Den kuleste roséen er like kul i år

Den er i tillegg et veldig godt kjøp, kommer i svært små kvanta og blir raskt utsolgt, så handle raskt. Eller velg den røde utgaven. Så er du klar for piknik.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta
+
Ukens vin

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta

De inneholder nemlig vin som er ment for en helt annen prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Fredagen er reddet med denne på menyen
Dagens rett

Fredagen er reddet med denne på menyen

Med denne enkle oppskriften vil du imponere også de kresne med dine kokkekunster.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Du behøver ikke være kommunist for å sette pris på denne drinken
Ukens drink

Du behøver ikke være kommunist for å sette pris på denne drinken

Og du behøver heller ikke være kommunist for å feire 1. mai. Med en drink som denne blir feiringen minneverdig.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her