Black and white kake
Anne Marie Nilsen

Black and white kake

Prøv en litt annerledes sjokoladekake. I denne oppskriften møter sprø tertedeig mykere sjokoladekremen. Du og dine vil elske den.

Fremgangsmåte

Lag mørdeig av smør, melis, eggeplommer og mel. Kjør smør og melis hvitt før du tildsetter eggeplommer og hvetemel. Samle deigen i en klump og pakk inn i plastfilm - settes kaldt i minst en time eller over natten.

Smør og dryss hvetemel i en paiform. Kjevle ut deigen til en ½ cm tykk leiv og kle formen - pass på å trykke ut deigen i kantene. Kutt av den overflødige deigen. Prikk deigen med en gaffel, kle den innvendig med aluminiumsfolie og tørre erter og blindbak paiskallet (175 grader i 15-20 min).

For fyllet rører du smør og melis hvitt før du tilsetter de øvrige ingrediensene. Hell i formen og dekk med strimler av resten av deigen.

Stekes ca.45 min ved 175 grader. Avkjøles litt i formen.

Tips:
Kaken kan også serveres med et dryss med melis.

Sendt inn av Anne Marie Nilsen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
100 viner testet: Dette er burgundnyhetene i spesialpolet det blir kamp om
+
Tester

100 viner testet: Dette er burgundnyhetene i spesialpolet det blir kamp om

Det er 2023-årgangen som gjelder og den byr på blandete opplevelser. Det positive er at prisene har stoppet å øke og noen viner er sågar blitt billigere siden forrige årgang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

En slik middagsinvitasjon kan ingen motstå
Dagens rett
Kalvestek med pommes anna, rødvinssaus og aspargesbønner med bacon

En slik middagsinvitasjon kan ingen motstå

Be inn på en feststemt søndagsmiddag. Her er oppskrfitene på stek, saus, poteter og grønnsaker.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Lagringsdyktig chenin-doldis til utrolig god pris
+
Godbiter i pollisten

Lagringsdyktig chenin-doldis til utrolig god pris

I dag en doldis i Loire – i hvert fall for den yngre generasjon av chenin-elskere, men disse vinene er fortsatt i det absolutte teten for fascinerende mineralsk tørr chenin blanc.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Ny favoritt fra Dão i Portugal som makser god vinvaluta
+
Ukens vin

Ny favoritt fra Dão i Portugal som makser god vinvaluta

Fra produsenten med det litt uvanlige navnet, kommer en pen håndfull svært vellagete viner i et ytterst gunstig prisleie.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Enklere kan ikke en middag bli: Stekt ris med sopp
Dagens rett

Enklere kan ikke en middag bli: Stekt ris med sopp

Stekt ris appellerer til din kreative side og hva som finnes i kjøleskapet. Godt blir det nesten uansett. Oppskriften er kjempeenkel.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Denne drinken lyser opp og varme i januarkulda
Ukens drink

Denne drinken lyser opp og varme i januarkulda

Er du ekstra dristig gir du den et dryss av chilipulver, men malt ingefær og en kanelstang gir også god kryddervarme.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her