Bølgen o`hoi - lakseburger
Foto: Eksportutvalget for fisk

Bølgen o`hoi - lakseburger

Prøv denne lakseburgeren med mye godt i.

Fremgangsmåte

  1. Karbonader:
  2. Mos fiskefileten, hakk rekene (spar 4 reker til pynt) og ha begge deler sammen i en bolle.
  3. Hakk chili, løk og hvitløk fint og bland oppi sammen med det lett piskede egget (bruk en gaffel) og resten av ingrediensene .
  4. Smak til med salt og pepper, og form små karbonader ved hjelp av en fuktet spiseskje. Stekes pent brune på begge sider.
  5. Linser:
  6. Hakk løken fint og stek den blank i bunnen på en kjele. Ha i linser og væske, og kok møre (ca.15 min.).
  7. Saus:
  8. Ha alle ingredienser til sausen i en kjele og mos til saus med stavmikser. Varmes opp.
  9. Tsatsiki:
  10. Riv rødbetene grovt på rivjern, knus hvitløkfedd, bland alle ingredienser og smak til med salt, pepper og limesaft.
  11. Til hver person:
  12. Legg et speil med saus på halve tallerkenen. Plasser 3 karbonader «på spyd» (med noen grønne urter imellom hver og en reke på toppen) på sausen.
  13. På den andre halvdelen fordeles linser og tsatsiki i hver sin lille haug. Dryss noen grønne blader rundt.

    Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

    Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

    Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Joran Tveterås, OsloOppskriften er sendt inn som et bidrag til NM for amatørkokk 2008

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Slik inntok Texas Skåne - ingen røyk uten kjøtt er mottoet for Holy Smoke
+

Slik inntok Texas Skåne - ingen røyk uten kjøtt er mottoet for Holy Smoke

Holy Smoke startet som et hobbyprojekt, og er blitt en kjempesuksess med sin satsing på tex-barbeque. Slik at sesongrestauranten er blitt Sveriges fremste barbequedestinasjon.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene
+
Godbiter i pollisten

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene

Den koster det samme som en ok Burgund-pinot, men har en langt mer spennende fortelling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Den kuleste roséen er like kul i år
+
Godbiter i pollisten

Den kuleste roséen er like kul i år

Den er i tillegg et veldig godt kjøp, kommer i svært små kvanta og blir raskt utsolgt, så handle raskt. Eller velg den røde utgaven. Så er du klar for piknik.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta
+
Ukens vin

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta

De inneholder nemlig vin som er ment for en helt annen prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Forsiden akkurat nå - 6

Britisk chablis-boks-utfordrer
+
Ukens vin

Britisk chablis-boks-utfordrer

Den første engelske bib-en på polet, er en friskus og som med fordel kan erstatte chablis i dette formatet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her