Bortskjemt gris
Foto: Roger Kolbu

Bortskjemt gris

Fremgangsmåte

Sett over poteter og selleri i en gryte med vann.

Vask og tørk svineindrefiletene og skjær av evt. hinner.

Skjær lommer i kjøttet og fyll det med denne blandingen: Osten og yoghurten blandes sammen med nøttene. Sy igjen kjøttet slik at fyllet ikke renner ut.

Gni inn kjøttet med salt og pepper og stek på medium varme i smør og olivenolje til kjøttet er gjennomstekt, men ikke tørt.

Plommene skjæres i båter og legges i en gryte med vann og sherry. Tilsett honning og mynte. Kok inn væsken til halvparten og kjenn med en kniv om plommene er møre. Sett til side.

Når potetene og selleriene er ferdig kokte, helles vannet av og du tilsetter en stor klump smør, matfløte, revet muskattnøtt, salt og pepper. Bruk en miksmaster til å lage en luftig potet/sellerimos.

Kjøttet har stått å hvilt seg litt, og det er på tide å skjære det opp. Fjern hyssingen. skjær kjøttet i 2 cm tynne stykker.

Legg potet/sellerimosen i midten på en litt dyp tallerken. Legg kjøttskivene på. Ca 3 per pers. så legger du plommene på siden, med skyen fra dem litt over kjøttet og på siden rundt mosen.

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Helle Øder Valebrokk, OsloOppskriften er finalist til NM for amatørkokk 2009

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Spesialpol: Flotte whiskyer fra nord og vest, men også sør og øst
+
Tester

Spesialpol: Flotte whiskyer fra nord og vest, men også sør og øst

Verdens nordligste destilleri slår til igjen, og en av bourbonfavorittene likeså. For dem som vil ha skotsk whisky for alle penga, får også sitt blant septembernyhetene på spesialpolet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Sjekk ut siste utgave av Aperitif magasin
+

Sjekk ut siste utgave av Aperitif magasin

Utdrag fra septembermenyen: Kjøtt uten kraftfor og tilsetninger og kokkene som bidro til sommerens VM-suksess. Wachau i endring og Spanias 23. Vino de Pago.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

At disse vinene er unike, er ingen floskel
+
Godbiter i pollisten

At disse vinene er unike, er ingen floskel

De bærer dessuten sine fantasinavn veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg
+
Ukens vin

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg

Joana Maçanita er søsteren til geniforklarte Antonio Maçanita og hun lager stadig lekrere vinene fra vingården i Douro.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Moderne julemat møter prisbelønte toppviner fra Tyskland
Matkurs og vinkurs
Winemakersdinner 05. november i Oslo

Moderne julemat møter prisbelønte toppviner fra Tyskland

Opplev en helt spesiell kveld der moderne norske juleklassikere møter noen av Badens mest spennende viner. Her får du møte «Next Generation Winemaker of the Year”, Johanna Bernhart.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

At fransk whisky får økt interesse, er et fenomen som er kommet for å bli
+

At fransk whisky får økt interesse, er et fenomen som er kommet for å bli

Whisky er franskmenns favorittbrennevin. Da er det ikke mer enn rimelig at franske destillerier lager sin egen whisky. Med stor suksess. Ikke uventet gjør de det på sin måte i stedet for å kopiere naboene i nord.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her