Bortskjemt gris
Foto: Roger Kolbu

Bortskjemt gris

Fremgangsmåte

Sett over poteter og selleri i en gryte med vann.

Vask og tørk svineindrefiletene og skjær av evt. hinner.

Skjær lommer i kjøttet og fyll det med denne blandingen: Osten og yoghurten blandes sammen med nøttene. Sy igjen kjøttet slik at fyllet ikke renner ut.

Gni inn kjøttet med salt og pepper og stek på medium varme i smør og olivenolje til kjøttet er gjennomstekt, men ikke tørt.

Plommene skjæres i båter og legges i en gryte med vann og sherry. Tilsett honning og mynte. Kok inn væsken til halvparten og kjenn med en kniv om plommene er møre. Sett til side.

Når potetene og selleriene er ferdig kokte, helles vannet av og du tilsetter en stor klump smør, matfløte, revet muskattnøtt, salt og pepper. Bruk en miksmaster til å lage en luftig potet/sellerimos.

Kjøttet har stått å hvilt seg litt, og det er på tide å skjære det opp. Fjern hyssingen. skjær kjøttet i 2 cm tynne stykker.

Legg potet/sellerimosen i midten på en litt dyp tallerken. Legg kjøttskivene på. Ca 3 per pers. så legger du plommene på siden, med skyen fra dem litt over kjøttet og på siden rundt mosen.

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Kilde Helle Øder Valebrokk, OsloOppskriften er finalist til NM for amatørkokk 2009

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Old-school portugisisk rødvin til supre priser
+
Ukens vin

Old-school portugisisk rødvin til supre priser

I Portugal lever gamle tradisjoner videre, og representerer gode hvileskjær fra den fruktdrevne stilen i det prisgunstige segmentet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Nyheter hvitvin: Blant novembers 400 hvitvinsnyheter er det en håndfull søte perler som skinner ekstra sterkt
+
Tester

Nyheter hvitvin: Blant novembers 400 hvitvinsnyheter er det en håndfull søte perler som skinner ekstra sterkt

Søte viner får ekstra attraksjonsverdi når det nærmer seg jul. Det er dessuten ekstra mye god å velge blant nå. Men også for den som holder seg til det tørre hvite.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

En herlig syrah til høstens første viltmiddag
+
Godbiter i pollisten

En herlig syrah til høstens første viltmiddag

Den er mørk og syrlig i kirsebær- og bjørnebærfrukten, og en arketypisk crozes fra en klassisk årgang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige
+
Ukens vin

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige

De er riktig så herlige og i tillegg signert en av de virkelige stjernene med en lang historie i dalen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Denne middagspaien er til glede for både øyne og mage
Dagens rett

Denne middagspaien er til glede for både øyne og mage

Det sørger både rødbeter, brie og spekeskinke for.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

120 nye musserende: Det finnes knapt noen over denne som holder det navnet lover
+
Tester

120 nye musserende: Det finnes knapt noen over denne som holder det navnet lover

I november er det flere typer boblefest, og over alle rager denne unike champagnen som er både sjelden og høy priset. Men det finnes sågar knallkjøp blant de høyest skårede champagnene.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her