Cannelloni av norsk kongekrabbe servert med rosmarinstekt norsk kveite
Sven Erik Renaa,bidrag til Årets Kokk 2006

Cannelloni av norsk kongekrabbe servert med rosmarinstekt norsk kveite

Fremgangsmåte

Cannelloni:
Snitt spisskålen fint og kok den i smør tilsatt litt hjerteskjellkraft, avkjøl litt og bland med krabbe og spinat, smak til med litt sitronskall, parmesanost, salt og pepper.

Forvell pastaplatene i lettsaltet vann i ca 2 minutter, avkjøl raskt i isvann og tørk platene godt. Fordel fyllet på platene og rull dem opp til store sigarer. Varmes i ovn på ca 100 c før servering. Drysses med krumme, gressløk og parmesanost ved servering.

Norsk kongekrabbe og norsk kveite:
Krydre kveite og krabbe med salt og pepper. Varm olje og stek krabben til den er gyllen på begge sider. Mot slutten av steketiden tilsettes rosmarin, hvitløk og smør. Glacer krabbe og kveite med denne blandingen til det er ferdig.

Veloute av borlottibønner:
Sauter løkene i smør til de er blanke. Tilsett kraftene og bønnene og kok ned til halvparten. Tilsett fløte og melk, la det trekke i ca 10 minutter, smak til med parmesanost, pepper og sitronjuice. Skummes opp ved servering.

Garnityr:
Sauter kantareller i varm olivenolje med sjalottløk, tilsett bønner og hjerteskjell + 1 ss av hjerteskjellkraft, smak til og tilsett finsnittet persille før servering.

Server cannelloni og kveite ved siden av hverandre. Fordel garnityr, krabbe og skum rundt.

Server gjerne med en krabbevinaigrette.

Flere oppskrifter med kongekrabbe .

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Sven Erik Renaa,bidrag til Årets Kokk 2006

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Slik skaper du italienske vibber på middagsbordet
Dagens rett

Slik skaper du italienske vibber på middagsbordet

Når du gratinerer fisk, asparges og tomater med mozzarella, får du en smakfull rett med et hint av italiensk sommer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Prøv noe nytt med kongekrabben
Dagens rett
Varm kongekrabbe med hvitløk, soyasaus og vårløk

Prøv noe nytt med kongekrabben

Råmarinert kongekrabbe med asiatiske smaker er en super forrett - eller smårett for to.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Må testes: Spennende britisk nykomling
+
Godbiter i pollisten

Må testes: Spennende britisk nykomling

For hvem kan si nei til lekre bobler, like syrefrisk og mineralsk chardonnay eller en sjarmerende rosevin?

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Vilt god historisk hvitvinsvaluta fra Alentejo
+
Ukens vin

Vilt god historisk hvitvinsvaluta fra Alentejo

Denne hvitvinen hamler opp med (nesten) alt av chablis til sjømat og vegetar - og er friskere enn sine nordeuropeiske brødre.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Pizza er kanskje den beste måten å servere kjøttboller på
Dagens rett

Pizza er kanskje den beste måten å servere kjøttboller på

Om du går for 100 prosent hjemmelaget, eller velger halvfabrikata for noen av elementene, er det tid og energi som avgjør.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Er du Lennart-fan, vil du garantert like denne drinken
Ukens drink

Er du Lennart-fan, vil du garantert like denne drinken

Til tross for et litt merkelig navn er denne drinken absolutt en du bør prøve. Med den populære pærelikøren Xante og ingen vodka, blir dette en lettere men fortsatt smakfull utgave av Lennart .

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her